Jak już zdążyliście zauważyć, uczę się języków tylko w przyjemny sposób. A oglądanie komedii to jeden z najprzyjemniejszych. Jakiś czas temu obiecywałam, że będzie post z moimi ulubionymi francuskimi komediami. I oto on.

Heartbreaker – Licencja na uwodzenie

To naprawdę jeden z moich ulubionych francuskich filmów. Fabuła jest nietypowa. Film opowiada o facecie, który z zawodu jest niszczycielem nieszczęśliwych związków. W roli głównej genialny Romain Duris, najprzystojniejszy moim zdaniem francuski aktor.

 

Molière – Zakochany Molier

To kolejny film z Romainem Durisem w roli głównej. Oprócz paru głupawych scen z udawaniem konia (tak, naprawdę!), ucieczką przed psem i tym podobnych, film jest naprawdę śmieszny. A Duris prezentuje się tutaj w długich włosach i tak wygląda zdecydowanie najlepiej. Oprócz Durisa gra również Fabrice Luchini. A z nim zawsze jest śmiesznie.

moliere

 

Bienvenue chez les Ch’tis – Jeszcze dalej niż północ

Ten film był we Francji uwielbiany. Pytałam moją francuską koleżankę – ponoć każdy Francuz ten film zna. I każdy na nim zrywa boki ze śmiechu. Mnie śmieszył średnio dlatego, że nie tak łatwo mi się wczuć w skórę Francuza. Ale uważam, że był całkiem udany. Powstał również remake włoski i chiński. Ten włoski koniecznie muszę obejrzeć. Włoska kultura jest mi bliższa, więc może będę się mogła bardziej wczuć. Film oglądałam z lektorem, co w tym przypadku było bardzo irytujące, ponieważ polskie tłumaczenie było mieszanką Śląskiego i seplenienia.  Film opowiada o tym, jak pewien facet (w tej roli Kad Merad znany wam pewnie z roli ojca w Mikołajku) wybiera się na północ Francji, do miasteczka, w którym ludzie posługują się dziwnym, niezrozumiałym dialektem. Ze względu na górnicze korzenie miasteczka gwara śląska mogłaby tu naprawdę pasować, ale ktoś to chciał „ulepszyć” seplenieniem i spieprzył. Film sam w sobie jest jednak naprawdę fajny. Gra w nim również słodki Dany Boon.

 polnoc3

 

Femmes du 6ème étage – Kobiety z 6-tego piętra

Naprawdę świetny film. Ten film jest bardziej poważny, ale dzięki roli Fabrice Luchini również śmieszny. Bogaty przedsiębiorca zakochuje się w swojej młodej, hiszpańskiej służącej. Historia może banalna, ale świetnie zagrana i wzruszająca. W roli żony Luchini znana z Mikołajka Sandrine Kiberlain.

 

Intouchables – Nietykalni

Teraz was na pewno nie zaskoczę. Czy istnieje ktoś, komu by się ten film nie podobał? Czy istnieje jeszcze ktoś, kto tego filmu nie widział? Genialny! Facet ma w sobie tyle radości życia (zresztą obaj), że jeszcze przez parę tygodni po obejrzeniu mi w duszy grało.

 

Paris – Niebo nad Paryżem

To komediodramat z genialną obsadą. Jest tam i François Cluzet znany z Nietykalnych, Romain Duris w bardzo smutnej roli chorego na serce tancerza i Fabrice Luchini, który sprawia, że film jednak staje się komedią. Jest i Juliette Binoche oraz Julie Ferrier, która ma bardzo fajną, ale dość tragiczną rolę. W pewnym momencie mówi do faceta, że czasami bywa zazdrosna, ale tylko o siebie, kiedy widzi swoje odbicie w lustrze 🙂 Wydaje się takie tandetne, ale jednak nie jest. Polecam.

paris

 

La Doublure – Czyja to kochanka

Komedia lekka, łatwa i przyjemna. Intryga całkiem ciekawa, trochę inna.  Na pewno podobała mi się bardziej niż inna komedia z Danielem Auteuil pt. „Plotka” Film opowiada o bogatym facecie i biednym facecie. Jeden ma kasę i piękne kobiety, a drugi ani kasy i ani jednej kobiety.  Aż któregoś dnia ląduje w jego łóżku supermodelka.

 

Le Petit Nicolas  – Mikołajek

Ten film widziałam kilka razy i połowę francuskich dialogów znam już na pamięć. Coś we mnie jest z dziecka, bo śmieję się za każdym razem, kiedy go oglądam.  Historia jest świetna, a gra tych dzieciaków fantastyczna.  Moim ulubieńcem jest Kleofas 🙂 Nie, nie widziałam polskiego remaku, ale może to nadrobię. Ciekawe, czy też będzie taki śmieszny.

nicolas

 

Widziałam jeszcze kupę innych francuskich komedii, ale te powyższe, to moje ulubione. Jeśli jesteście w temacie, to pewnie zastanawiacie się, dlaczego nie wymieniam znanych i lubianych filmów z Durisem z serii Smak Życia. Otóż nie lubię puszczania się na prawo i lewo. I to odnośnie wersji damskiej, jak i męskiej. I to samo dotyczy „Żony doskonałej”.  Kropka.

 

A kto jeszcze nie zna mojego kanału o językach obcych, tego zapraszam na www.youtube.com/polishpolyglot
Jeśli chcesz być informowana o nowych postach i nagraniach, to polub moją stronę na facebooku www.facebook.com/polishpolyglot i upewnij się, że będziesz widzieć wszystkie powiadomienia. W tym celu kliknij w pole „lubię to” a następnie zaznacz tam „otrzymuj powiadomienia”. W ten sposób żaden post Ci nie umknie.