Natrafiłam na kolejnego, sławnego polskiego poliglotę. Michel Thomas znał niemiecki, francuski, angielski, hiszpański, włoski i polski. Był nie tylko poliglotą, ale również miał wyjątkowy dar nauczania.

 

Thomas urodził się w lutym 1914 roku w Łodzi jako Moniek Kroskof. Studiował najpierw w niemieckim Wrocławiu, potem, w czasie wojny, kończył studia w Bordeaux, później na Sorbonie i na końcu w Wiedniu.

Po wojnie stał się znany ze względu na swoją unikalną metodę nauki języków obcych, a do jego uczniów należały światowe sławy, między innymi Woody Allen, Barbara Streisand, Emma Thompson, Grace Kelly, Sophia Loren i książkę Rainer z Monako. Znane osobistości płaciły mu ponoć nawet 18.000 funtów za prywatne lekcje. Wow 🙂

Michel Thomas utrzymywał, że w kilka dni można się nauczyć więcej niż w ciągu kilku lat. I wiele razy to udowodniał. Uważał, że w przypadku niepowodzenia nauki języka obcego winien jest nieodpowiedni sposób prowadzenia lekcji , a nie brak talentu u ucznia. W 100% się z nim zgadzam.

Pod koniec lat 90-tych został przez telewizję BBC nakręcony film dokumentalny na temat metody Michela Thomasa. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na ten temat, to zajrzyjcie tutaj:

 

 

Niestety Michel Thomas zmarł w 2005 roku. Już mi nie będzie nigdy dane przepytanie go na temat tego, w jaki sposób sam uczył się języków.  Powiedział kiedyś jednak „Przyglądałem się nieodkrytym rezerwom ludzkiego umysłu. Wielkiej, niezbadanej głębi mózgu. Z tego się uczyłem”.
Kursy audio według jego metody zdają się nadal sprzedawać bardzo dobrze. Czy korzystaliście już z jakiegoś? Ja jeszcze nie, ale postaram się to kiedyś nadrobić.

 

 


A jeśli jeszcze nie znasz mojego kanału o językach obcych, tego zapraszam TUTAJ

Jeśli chcesz być informowana o nowych postach i nagraniach, to polub moją stronę na Facebooku  TUTAJ i upewnij się, że będziesz widzieć wszystkie powiadomienia. W tym celu kliknij w pole „lubię to” a następnie zaznacz tam „otrzymuj powiadomienia”. W ten sposób żaden post Ci nie umknie. Zachęcam Cię też do zapisania się na newsletter poniżej.