W tym poście zebrałam wszystkie moje filmy z i moje wskazówki dotyczącej skutecznej nauki języków z moich kanałów na Youtube i Instagramie. Najlepiej będzie, jeśli od razu przejdę do konkretnych punktów bez zbędnego przedłużania. Czytaj proszę nie tylko tekst w tym artykule, ale również podpisy pod slajdami z Instagrama.

Wiesz już, że znam kilka języków obcych na poziomie C2 i kilka z nich nauczam. Nie osiągnęłam tego magicznym sposobem, ale właśnie stosując te wszystkie kroki. Bo skuteczna nauka języków nie to nie jest żaden szczególny wyczyn i aby nauczyć się ich szybko i dobrze wystarczy przestrzegać kilku zasad. Oto one!

1. Uważność jest konieczna w nauce języków!

Bez uważności można utknąć z nauką języka na niskim poziomie i nigdy nie pójść dalej. Uważność na to, co mówią inni, jak mówią rodzimi użytkownicy języka, zarówno pod względem wymowy, jak i gramatyki, jest kluczowa! W przeciwnym razie można przez wiele lat popełniać te same błędy i już nawet po wielu latach mieszkania za granicą być niezadowolonym ze swojego poziomu języka. Przez to można też wpaść w spiralę kupowania stosów niepotrzebnych książek i uczestniczenia w drogich kursach. Ale jeśli nie ma uważności – kurs nie pomoże.

Uważność jest teraz bardzo modna. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że bez uważności właściwie nie da się nauczyć dobrze języka obcego. To właśnie dlatego nauczyłam się wszystkich moich języków. To właśnie dlatego byłam zawsze w stanie przyswajać bez problemów języki z seriali i filmów pomimo słyszanego polskiego lektora. Prowadząc zajęcia z języków zauważam, że większość osób jednak ma problem z uważnością, z uważnym słuchaniem, z koncentracją. Najbardziej efektywne w nauce języka jest osłuchiwanie się z nim, wsłuchiwanie się i analizowanie tego, co się słyszy. Zarówno pod kątem fonetyki i fonologii jak i gramatyki i słownictwa. A nie da się słuchać uważnie, kiedy nie jesteśmy nauczenie uważności! Wśród moich uczniów baaardzo często zauważam ten sam problem: ludzie nie słuchają! I jest to przeważająca liczba. Nie tylko nie słuchają tego, co na co dzień mówią inni (a od innych niesamowicie dużo można się nauczyć) ale nie słuchają nawet, jak mówi nauczyciel. Uczeń robi błąd – nauczyciel bez upomnienia powtarza wypowiedź ale poprawnie. Po czym uczeń powtarza DOKŁADNIE TE SAME BŁĘDY zupełnie ignorując poprawną wersję. Można tak powtarzać bez końca i uczeń tego nie zauważy. Najczęściej trzeba po prostu przerwać, poprosić o koncentrację i korektę błędu przez ucznia. Dopiero wtedy pyta o poprawną wersję. Mimo że usłyszał ją już wcześniej 3 razy. Tak naprawdę się nie da. Z takim brakiem uważności można wydać majątek na najbardziej odjechane zajęcia z najdroższym nativem. Ale jeśli nie zacznie się uważnie słuchać i autentycznie interesować tym, co się słyszy, to poziom tego języka nigdy nie będzie bardzo dobry. Zawsze będą się pojawiać te same błędy, ignorowane od lat. Pomimo mieszkania za granicą, pomimo kontaktów z nativami. Jeśli chcecie dobrze i efektywnie uczyć się języków, to ćwiczcie uważność, bo bez tego jest naprawdę trudno. . . #naukajezykow #naukajęzyków #naukajezyka #językniemiecki #niemiecki #nauka #jezykniemiecki #językwłoski #językangielski #szkoła #studia #poliglotka #poliglota #polyglot #nauczyciel #nauczycielka #nauczycielonline #matura #egzaminy #filologia #wskazówki #porady #studygrampl #notatki #słówka #studygrampoland #studygrampolska

A post shared by Sandra Scholz (@madamepolyglot) on

 

2. Skup się na nauce jednego języka!

Naprawdę nie musisz znać wielu języków, tylko dlatego, że ktoś na Youtube zna ich dziesięć :) Skoncentruj się najpierw na jednym. Jeśli koniecznie chcesz uczyć się nowych, poczekaj aż ten, który już zaczęłaś będzie na fajnym poziomie. Kiedy będziesz się czuć w nim bardzo pewnie, będzie on miał swoje miejsce w Twojej głowie i już nie tak łatwo go będzie stamtąd wykurzyć. Jeśli masz trudności z nauczeniem się jednego języka porządnie, to uczenie się nagle kilku, zupełnie Ci w tym nie pomoże.Ogólnie rzecz biorąc: minimalizm w nauce języków jest bardzo wskazany i mam tutaj na myśli kilka różnych zakresów. Jakie? Obejrzyj video i dowiedz się co mam na myśli.

 

3. Ręczne pisanie bardzo pomaga w nauce!

Pisanie pomaga nie tylko w nauce języków, ale w nauce w ogóle. To jest jedna z zasad skutecznej nauki. Ale! Trzeba oczywiście pisać odpowiednio. Ciągłe przepisywanie podręcznika nic tutaj nie pomoże. Albo zrób sobie mapę myśli i wtedy łatwiej będzie Ci wszystko zapamiętać. Czym jest mapa myśli i jak wygląda możesz się dowiedzieć w Internecie. Na ten temat jest pełno informacji! Nie trzeba wcale mieć do tego szczególnych uzdolnień. Drugim sposobem na pisanie i skuteczną naukę za jego pomocą, jest pisanie bez patrzenia na źródło. Na przykład jeśli chcesz nauczyć się na lekcję języka opowiadać w swoim dniu, to wcale nie przyjdzie Ci to tak łatwo, jeśli jesteś dopiero na początku swojej drogi z tym językiem. Ale jeśli za każdym razem napiszesz to od nowa, za każdym razem od nowa zastanowisz się, jak dane zdanie powinno być poprawnie skonstruowane, przypomnisz sobie słowa, które chcesz zastosować, to będzie to bardzo efektywne. W tym video opowiadam więcej o tym, jak można zwiększyć skuteczność swojej nauki:

 

W dobie smartfonów ręczne pisanie nie jest wcale taką oczywistą sprawą. Mimo że ja nie należę już niestety do najbardziej nowoczesnego pokolenia, to i tak wszystko piszę elektronicznie. Kiedy się nie uczę. Więc domyślam się, jak to musi wyglądać u młodszych osób. Tymczasem ręczne pisanie niesamowicie pomaga w zapamiętywaniu. I co oczywiste – uczy pisać poprawnie w języku obcym (ojczystym zresztą również) lepiej niż stukanie w telefon. Jeśli rozpiszę sobie ręcznie scenariusz na video, to mówię bardziej płynnie, robię mniej przerw, bo lepiej pamiętam, co chciałam powiedzieć. Jeśli zrobię tylko notatkę elektroniczne, informacje mi umykają, muszę częściej w nie zaglądać a co za tym idzie, robić przerwy w mówieniu, a później wycinać więcej materiału. Można pisać wykonując różne ćwiczenia. Można pisać sobie zdania z wyrażeniami, które chcemy zapamiętać, można przepisywać teksty z książek czy artykułów, czy nawet ćwiczenia gramatyczne, jeśli lubicie takie robić (lepiej całe przepisać ręcznie, niż tylko wstawić jeden wyraz w lukę). Robicie prezentację w języku obcym? Zapiszcie ją sobie tak, jak chcecie powiedzieć. Nie czytajcie potem, żeby się jej nauczyć, tylko… napiszcie jeszcze raz. Mózg o wiele lepiej zapamiętuje (i analizuje) informacje, jeśli nauka idzie w parze z ruchem ręki. . . #nauka #naukajezykow #naukajezyka #naukajęzyków #językniemiecki #jezykniemiecki #studygram #studygrampolska #studygrampoland #studygrampl #notatki #słówka #polishstudygram #szkoła #studia #germanistyka #wskazówki #językiobce #jezykiobce #pisanie #blogowanie

A post shared by Sandra Scholz (@madamepolyglot) on

 

4. Nauka gramatyki nie polega na uczeniu się gramatyki na pamięć!

Tak, dokładnie! Książka do gramatyki nie jest od tego, żeby ją przerobić wzdłuż i wszerz. Na etapie nauki nie jest możliwe zapamiętanie wszystkich reguł i wyjątków, tego jest po prostu za dużo. Bardzo często nawet uczeń chce umieć więcej reguł niż nauczyciel. To naprawdę nie pomoże Ci w płynnym i poprawnym mówieniu! Gdyby tak było, to każdy z nas, kto kończy szkołę w Polsce, znałby wyśmienicie co najmniej dwa języki obce. A tak się nie dzieje. Dzieje się wręcz przeciwnie! Nie tylko gramatyka nadal pozostaje znakiem zapytania, ale też nie ma mowy o płynnym mówieniu i rozumieniu natywnych użytkowników. To nie gramatyka jest odpowiedzialna z Twoje „braki” :) Nie ma czegoś takiego jak „braki” w nauce języka. To jest tylko błędne wrażenie, które daje studiowanie podręczników i książek do gramatyki, bo język jest tam sztucznie podzielony na działy.

To jeden z najczęstszych błędów w nauce języków. Gramatyka, gramatyka. Nauczmy się wszystkiego: B2, C1, C2. Znajmy wszystkie nazwy gramatyczne, wszystkie wyjątki i obudzeni w środku nocy wyrecytujmy na zawołanie odpowiednią formę czasu przeszłego w stronie biernej drugiej osoby liczby mnogiej w trybie przypuszczającym ? Jednak umiejętność posługiwania się językiem nie polega na nauce wszystkiego na pamięć. A nawet: im więcej zasad i wyjątków się uczysz – tym mniej potrafisz mówić poprawnie. I mniej płynnie. O dziwo jest to szczególnie przypadłość Polaków, którzy na siłę muszą wszystko usystematyzować, zarchiwizować, wiedzieć więcej niż inni, wiedzieć wszystko, przepisać całą książkę z gramatyki, a póżniej następną. Niestety w prawdziwej nauce języków takie nastawienie bardzo przeszkadza. O tym, jak się uczyć gramatyki prawidłowo będzie wkrótce na moim kanale. Wtedy poruszę temat głębiej i powiem jak to robić dobrze. Tak, aby mówić płynnie i poprawnie i nie marnować miejsca w głowie na niepotrzebne informacje ? . . #naukajezyka #naukajęzyków #nauczanie #językniemiecki #jezykniemiecki #niemiecki #nauka #szkoła #studia #poliglotka #poliglota #polyglot #nauczyciel #nauczycielka #nauczycielonline #edukacja #nauczyciele #szkola #studygrampl #notatki #słówka #studygrampoland #studygrampolska #languages #polishstudygram #languagelearners #polishlanguage #germanteacher #teacheronline #językiobce

A post shared by Sandra Scholz (@madamepolyglot) on

 

5. Nie balansuj, jeśli czegoś nie wiesz!

Na pewno znasz to uczucie. Wiesz, że coś tam wiesz, ale nie jesteś pewna. Jaka tam miała być końcówka? Jaka tam powinna być odmiana? Jak poprawnie brzmiało to wyrażenie? Czy to jest na pewno dobra forma? Czy to jest na pewno dobry rodzajnik? Bardzo często można tak kontynuować przez lata a później narzekać, że utknęło się z językiem na jednym poziomie i dalej się… nie da :) Otóż da się! Po prostu skończ balansować! Nie jesteś pewna? Sprawdź! No przecież to trwa krótką chwilkę! Każdy jeden z tych małych kroczków przybliża Cię do coraz lepszej znajomości języka, każdy!

Ucząc wielu ludzi języków zauważam wciąż tę samą tendencję: do balansowania. Bardzo często zamiast sprawdzić informacje, konstrukcje, idiom, rodzajnik czy przyimek osoba balansuje i strzela zupełnie przypadkowo. Może akurat się uda, ewentualnie ktoś nie dosłyszy, że było źle ? Po co? Każdy ma takie swoje momenty, w których nie jest czegoś pewny i doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Czasami ciągnie się to latami. Z lenistwa? Nie wiem. To są przeważnie drobne, łatwe rzeczy i można je sprawdzić dosłownie w jednej chwili. I przestać robić ten sam błąd powtarzany przez lata. Znajomość języka składa się właśnie z szeregu takich małych rzeczy, nie warto ich ignorować. Od tego jest Google, żeby w takich sprawach pomagać. Jeden rzut okiem i po sprawie. I jesteście krok dalej w tym języku. A właśnie wjechało na mój kanał YT nowiutkie nagranie o tym, jak najlepiej uczyć się rodzajników w języku niemieckim. I tam też mówię o balansowaniu i kilku innych sprawach związanych z nauką. Między innymi o tym, jak przybliżyć się znajomością języka do "nejtiva" ? . . #nauka #naukajezykow #naukajezyka #językniemiecki #jezykniemiecki #niemiecki #polskiyoutube #youtuberka #blogjezykowy #blogerka #nowevideo #wskazówki #porady #poliglota #polyglot #nauczyciel #nauczycielka #nauczycielonline #poliglotka #polishstudygram #szkoła #studia #germanistyka #studygrampl #studygrampoland #studygrampolska #languagelearner #languages #polishlanguage #onlineteacher

A post shared by Sandra Scholz (@madamepolyglot) on

 

6. Licz na siebie! Ufaj sobie!

To jest najważniejsza zasady wszystkiego, nie tylko skutecznej nauki języka :) Pamiętaj, że jeśli wskazujesz na kogoś palcem, to trzy palce wskazują na Ciebie :) To TY jesteś odpowiedzialna za to, czy się uczysz i czy się nauczysz! Nie ten wredny nauczyciel. Nie ta nauczycielka, która Ci nie potrafi lub nie chce czegoś wytłumaczyć. Nie Twój chłopak, czy dziewczyna, nie mąż, czy żona, nie partner, czy partnerka, którzy znają ten języka lepiej albo są natywnymi użytkownikami. Jeśli nie znasz języka, który chcesz znać, to znaczy, że się nie uczyłaś. Ty. Kropka.

Niestety jedną z najczęstszych wymówek i jednym z najczęstszych powodów braku umiejętności posługiwania się językiem obcym jest liczenie na innych, zamiast na siebie. Nauczyciel był zły a mój mąż/żona/koleżanka jest nejtiwem/tłumaczem/nauczycielem/filologiem i nie chce mnie uczyć! Znacie to? Nauczycielka nie dawała mi nigdy materiałów dodatkowych/autentycznych. W szkole robiliśmy tylko gramatykę, nie uczyliśmy się mówić. Znajome? Już od 5 lat proszę mojego męża, żeby mnie uczył. Serio? Nikt nie jest odpowiedzialny za Twoją naukę! Tylko Ty! Chcesz, żeby partner uczył Cię języka? Zacznij się uczyć sama! Jeśli będziesz mieć pytania i potrzebować konkretnej pomocy, zawsze możesz go/ją zapytać! Sam na siłę ma Cię uczyć? Nauczyciel zły? To Cię nie zwalnia z pracy nad językiem samodzielnie. Dobry też nie zwalnia! Języka nie może Cię nauczyć "ktoś"! Nauka to proces przemyśleń i analiz, samodzielych. Tego nikt za Ciebie nie zrobi. Za to inni bardzo dobrze nadają się do używania jako wymówki. Byle tylko odsunąć to od siebie, nie widzieć własnego lenia, zrzucić winę na kogoś innego. Tak jest wygodniej ? . . #wskazówki #porady #naukajezykow #nauka #naukajezyka #naukajęzyków #językniemiecki #languages #polishlanguage #notatki #nauczanie #edukacja #studygrampl #studygrampoland #studygrampolska #polishstudygram #szkoła #językiobce #jezykiobce #poliglota #poliglotka #nauczyciele #nauczyciel #nauczycielonline #madamepolyglot #paniodjęzyków #naukajezykow #nauka #wymówki #prawda

A post shared by Sandra Scholz (@madamepolyglot) on

 

7. Ucz się aktywnie, nie pasywnie!

Pamiętaj, że posługiwanie się językiem obcym jest UMIEJĘTNOŚCIĄ! A umiejętności uczy się robiąc te rzeczy, a nie ucząc s! Musisz mówić, musisz słuchać, musisz pisać! Niektóre, bardzo lubiane, czynności związane z nauką języków fajnie zabijają czas, ale nie są efektywne. Jeśli chcesz zapamiętać wyrazy, musisz ich używać. Pisać albo mówić. I nie pisać tylko zdań na jakieś fiszki, bo nie o takie pisanie chodzi. Ale pisać ciągle, raz po raz, dłuższe teksty. Nawet nie tylko ręcznie, ale też na komputerze. Używać tych słów! A kiedy piszesz i mówisz, nie tylko używasz słów, ale też gramatyki. I to jest najlepszy sposób na naukę tych rzeczy.

Bierna nauka to jeden z najczęstszych błędów w nauce języków i nauce w ogóle! Czytanie notatek lub fiszek po raz setny. Słuchanie bez mówienia. Czytanie bez pisania. I przede wszystkim liczenie na to, że ktoś inny Cię nauczy, ktoś inny wytłumaczy. A mało jest ludzi, którzy naprawdę potrafią dobrze wytłumaczyć. A nawet jeśli potrafią, to niekoniecznie do Ciebie akurat ich wytłumaczenie przemówi. Analizuj sam, samodzielnie szukaj zasad i zależności! Zajmie Ci to więcej czasu, ale zapamiętasz na bardzo długo, czasem nawet na zawsze. Słuchaj, czytaj, analizuj! I przede wszystkim mów! I pisz! Nie po raz setny tę samą fiszkę! Pisz zdania, opowiadania, streszczenia, pamiętnik, ulubiony przepis, przewodnik po Twoim mieście. Cokolwiek! . ——- . Chcesz pomóc mnie i innym? Skomentuj, podziel się swoim zdaniem albo zrób screen i udostępnij mój post na stories ??? . . #nauka #szkoła #studia #poliglotka #poliglota #polishlanguage #szkola #przepis #wskazówki #porady #poradnik #languages #pisanie #czytanie #językiobce #jezykiobce #naukajezyka #językniemiecki #studygrampl #notatki #słówka #studygrampoland #studygrampolska #languagelearner #nauczyciel #nauczycielonline #onlineteacher #germanteacher #polishstudygram #pracaonline

A post shared by Sandra Scholz (@madamepolyglot) on

 

8. Od razu stosuj zasady, których się uczysz!

A co oznacza stosować – patrz punkt wyżej :) Jeśli uczysz się na przykład jakiegoś czasu przeszłego, to poznaj JEDNĄ zasadę i pod ten wzór twórz Twoje zdania. Nie musisz tych zasad znać pięć i do tego dziesięć wyjątków. Jeśli chcesz płynnie mówić, nie możesz myśleć o tylu rzeczach na raz, bo nigdy nic nie powiesz. I to jest problem większości osób, które uczą się języków. Nie mówią, bo się boją. Bo jeszcze nie znają na tyle gramatyki, żeby mówić :D A gramatykę poznaje się mówiąc! Mówić uczy się mówiąc! Jeśli już będziesz umieć dobrze jedną zasadę, będziesz gotowa na przyjęcie kolejnych. Sama zaczniesz zadawać sobie pytania, sama pewne rzeczy zauważysz. I to jest wtedy odpowiedni czas, żeby znowu zajrzeć do książki i sprawdzić, rozwiać wątpliwości.

To jedna z zasad skutecznej nauki gramatyki. Bardzo powszechny błąd to uczenie się wielu zasad, robienie ćwiczeń i nie stosowanie tych zasad nigdy w praktyce. Tymczasem o wiele bardziej efektywna nauka jest wtedy, kiedy poznajemy mniej zasad a następnie je od razu stosujemy. W naszej mowie, w pisaniu. A nie w ćwiczeniach, gdzie uzupełniamy luki. Bo takie ćwiczenia to nie jest stosowanie języka. Jeśli tych zasad uczymy się coraz więcej, to nasza zdolność poprawnego i płynnego mówienia ucieka. I nigdy nie nauczymy się mówić poprawnie za pomocą męczenia gramatyki. Są osoby, które to lubią i robią to wręcz hobbistycznie. Ok, ale trzeba sobie wtedy świadomie powiedzieć: robię to, bo to lubię. Jednak z efektywną nauką języka ta czynność ma niewiele wspólnego. Żadna książka tak dobrze nie wytłumaczy Ci niczego, jak Ty sama/sam sobie. Ja uwielbiam gramatykę i wszystkie jej zawiłości, uwielbiam o niej dyskutować z kompetentnymi osobami i rozkminiać najbardziej skomplikowane przypadki. Czasami nawet konsultuję jakąś dobrą książkę. Więc zdecydowanie nie jestem wrogiem gramatyki, wręcz przeciwnie! I najlepiej wiedzą o tym moi uczniowie ? Ale jeśli chcecie MÓWIĆ i PISAĆ poprawnie to tylko praktyka jest dobrą drogą, nie uczenie się na pamięć reguł i wyjątków. Jedna zasada –> Praktyka! . . Jeśli chcesz pomóc mnie w dotarciu do większej ilości osób oraz pomóc innym, komu moje rady się przydadzą, to możesz udostępnić ten post na stories. Będę Ci bardzo wdzięczna!? . . #poradnik #languages #polishlanguage #wskazówki #wskazówka #naukajezykow #nauka #szkoła #studia #poliglotka #poliglota #naukajezyka #naukajęzyków #językniemiecki #nauczyciele #onlineteacher #pracawdomu #studygrampolska #studygrampoland #studygrampl #notatki #gramatyka #polishstudygram #filologia #szkola #edukacja #nauczanie #ćwiczenia #jaksieuczyc #językiobce

A post shared by Sandra Scholz (@madamepolyglot) on

 

9. Szukaj dyscypliny, a nie motywacji!

Tak. Zebranie się do zrobienia czegoś to jest samodyscyplina, a nie żadna motywacja. To jest to, co robi odpowiedzialny dorosły człowiek, jeśli wie, że to powinien zrobić, że to jest jego zadanie. Ale z tą samodyscypliną różnie bywa. I żeby Ci pomóc troszkę się „zmotywować”, nagrałam to video:

 

Powiedziała, co wiedziała ? Właśnie na kanał wjechało nowe video o motywacji. Profi nie jestem, ale co znam z własnego doświadczenia, tym się podzieliłam. A tutaj Wam powiem, że to nie z motywacją, a z dyscypliną mamy problem. Czasem jest ekstremalnie trudno zebrać się do czegoś, szczególnie kiedy jest się melancholikiem – jak ja (melancholik to perfekcjonista i nie zacznie dopóki nie będzie idealnie). A czasem po prostu jest trudno, bo ktoś nam kiedyś powiedział, że i tak nie damy rady, że się do czegoś nie nadajemy. Czasem to jest większy problem. I o tym opowiadam w najnowszym nagraniu. I też przemycam dla Was trochę delikatnej motywacji w moim stylu. Więc zapraszam. ? . . #naukajezykow #nauka #szkoła #studia #poliglotka #poliglota #polishlanguage #naukajezyka #naukajęzyków #językiobce #jezykiobce #psychologia #languages #languagelearner #languagelearners #languagelearning #polyglot #foreignlanguage #foreignlanguages #jaksieuczyc #uczesie #edukacja #notatki #polishstudygram #studygrampl #studygrampoland #studygrampolska #wskazówka #poradnik #blogowanie

A post shared by Sandra Scholz (@madamepolyglot) on

 

10. Znajdź sposób na to, żeby nauka była przyjemna!

Nie ma się co oszukiwać. Jeśli nauka nie jest przyjemna, to wcale nam się nie chce uczyć. Dlatego zawsze należy znaleźć coś takiego – a myślę, że każdy to już ma – co sprawia przyjemność i połączyć to przyjemne z pożytecznym.

Wszystkie wskazówki dotyczące nauki języków, które podaję, są najważniejsze, ale ta jest… najważniejsza ? Serio: wszystkie są najważniejsze! Ta akurat ma na celu sprawienie, żeby do nauki nie trzeba się było… motywować ? Znajdź coś takiego, co uwielbiasz robić i rób to w obcym języku, którego się uczysz i który chcesz doskonalić. Uwielbiasz gotować: szukaj przepisów w języku obcym! Lubisz grać: graj w inną wersję językową! Interesujesz się zdrowym odżywianiem: sięgaj po informacje w języku obcym! Lubisz seriale: oglądaj w języku obcym! Lubisz nawet grać w planszówki? Graj w wersje obcojęzyczne! Te wszystkie rzeczy można albo dostać za darmo albo kupić online! Piszesz dziennik? Pisz w języku obcym! Lubisz beauty na YT? Oglądaj kanały w języku obcym! Lubisz śpiewać? Śpiewaj w tym języku! W każdej możliwej dziedzinie, którą lubisz, znajdziesz wszystko w języku obcym! A nawet więcej niż po polsku! To jest najlepszy sposób na to, żeby mieć codziennie kontakt z językiem i nie musieć się do tego zmuszać i motywować! Nie ma nic wspólnego z nudnym podręcznikiem i ćwiczeniami, które i tak nie pomagają w prawdziwej nauce. To jest to, co ja robiłam ZAWSZE! I w taki sposób nauczyłam się wszystkich moich języków do poziomów C2. Oczywiście samo koncentrowanie się na przyjemnościach nie wszystko za was załatwi. Są też inne sposoby, ale o nich mówię już w innych cyklicznych, językowych postach. A co Wy lubicie robić i z czego korzystacie w języku obcym? Jest tyle różnych zainteresowań, więc jestem mega ciekawa! A w moim stories znajdziecie dziś krótkie zebranie 6 zasad skutecznej nauki! . . #pasja #nauka #naukajezykow #naukajezyka #naukajęzyków #językniemiecki #languages #languagelearner #languagelearners #languagelearning #wskazówka #poradnik #edukacja #polishstudygram #szkoła #studia #poliglotka #poliglota #polyglot #polishlanguage #learnpolish #studygrampl #studygrampoland #studygrampolska #nauczanie #nauczyciele #onlineteacher #pracawdomu #pracazdalna #locationindependent

A post shared by Sandra Scholz (@madamepolyglot) on

 

A na koniec, jeszcze jeszcze nie znasz, przypominam moje nagranie o najczęstszych błędach popełnianych w nauce języków:

 

Jestem ciekawa, które z tych błędów zdarza lub zdarzało Ci się popełniać. A które zasady intuicyjnie stosujesz u siebie!

Jeśli jeszcze nie subskrybujesz mnie na Youtube, Instagramie (tam jestem codziennie i publikuję krótkie filmiki z fajnymi wyrażeniami z języka angielskiego) i na Facebooku, to bardzo mi będzie miło, jeśli dołączysz do mojego grona stałych widzów. A w moim newsletterze w Strefie Poliglotki dostaniesz listę kilkudziesięciu pomysłów na naukę i ćwiczenie języka obcego, a ponadto będziesz czasem dostawać fajne, i ponoć bardzo motywujące maile.

 

Strona korzysta z plików cookies. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w Twojej przeglądarce.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zamknij