Okazuje się, że muzyka gra istotną rolę w nauce języków. Przygotowuje mózg i naszą percepcję do odbioru i lepszej produkcji obcych dźwięków. Ja uwielbiam wykorzystywać muzykę do nauki, bo to jedno z najbardziej skutecznych połączeń przyjemnego z pożytecznym.
Muzyka, a szczególnie jej tworzenie sprawia, że nasz mózg staje się sprawniejszy. Łatwiej zapamiętuje informacje, nie tylko muzyczne, i bardziej efektywnie je przetwarza i nimi zarządza. Nie tylko bezpośrednie wykorzystywanie piosenek w nauce przynosi dobre efekty. Ale również słuchanie muzyki, klasycznej bądź orientalnej, w ramach treningu słuchu i koncentracji przed nauką.
W dalszej części tego posta znajdziecie linki do wszystkich rzeczy, o których wspominałam w nagraniu.
1. Language is music
Polecam Wam książkę „„Language is music”” autorstwa poliglotki Susanny Zaraysky. Susanna jest Amerykanką rosyjskiego pochodzenia i mówi płynnie, z pięknym rasowym akcentem w wielu językach. To jest osoba, która naprawdę wie o czym mówi.
2. How playing an instrument benefits your brain
W tym nagraniu TED usłyszycie więcej na temat tego jak muzyka wpływa na mózg. Zarówno jej słuchanie jak i tworzenie: How playing an instrument benefits your brain.
3. Nauka niemieckiego przez bajki
Jeśli jeszcze nie czytaliście historii Anity o tym w jak fantastyczny sposób jako mała dziewczynka nauczyła się niemieckiego, to odsyłam Was tutaj: Historia czytelniczki – Myśliwi z zagranicy i duński pies
4. Uważne słuchanie a nauka języka
Czyli moje starsze nagranie o tym, jak ćwiczyć słuch, aby oglądanie telewizji, słuchanie muzyki czy radia w języku obcym było bardziej afektywne: Uważne słuchanie a nauka języka obcego
5. Nauka prawidłowej wymowy w języku obcym
A to jedno ze wcześniejszych nagrań na temat nauki prawidłowej wymowy i tego, jak ważne jest osłuchanie się z językiem: Nauka prawidłowej wymowy
6. Przykłady piosenek
O tych starszych postach w dzisiejszym nagraniu nie wspominałam, ale teraz jeszcze sobie o nich przypomniałam. Jeśli szukacie fajnych piosenek do nauki, które fajnie się do tego nadają i jeszcze się nie znudziły, to może zajrzyjcie tutaj:
Fajne piosenki do nauki niemieckiego
Fajne piosenki do nauki angielskiego
Niemieckie piosenki dla dzieci
The best three hits for the Oktoberfest
7. Portal iTalki.com
Czyli portal, dzięki którego współpracy powstało to nagranie. Po kliknięciu w obrazek zostaniecie przekierowane do portalu. I zgodnie z obietnicą, po wykupieniu pierwszej dowolnej lekcji z dowolnym nauczycielem bądź tutorem, w dowolnym języku, dostaniecie w prezencie 10$ na kolejna lekcję. Z portalu można również korzystać całkowicie za darmo i wykorzystywać go po prostu do szukania partnerów do wymiany językowej i czytania ciekawych artykułów na tematy językowe. Recenzję tego portalu robiłam tutaj.
Bardzo ciekawy temat. Wiele moich koleżanek, które świetnie znają języki obce potrafią też grać na instrumentach. Pomimo tego, że mam słuch, to nie miałam okazji nauczyć się gry na pianinie czy skrzypcach. Natomiast ciekawi mnie, co z osobami, które twierdzą, iż są wzrokowcami. Czy nie będzie im trudniej dobrze opanować język?
Uh, no wiesz… Nauczyli się języka ojczystego ze słuchu, kiedy jeszcze nie wiedzieli, że podobno są wzrokowcami :) Języka nie można się nauczyć od patrzenia ;)
Dzięki za odpowiedź. Słuszna uwaga. Niemniej jednak, nie wiedzieć czemu, fiszki cieszą tak dużą popularnością wśród uczących się.
Tak, mimo są jedną z najmniej efektywnych metod. Ale to wynika z niewiedzy. Jeśli ktoś nie wie, jak się uczyć, to prostu robi to, co zna i to, co robią inni.
Cześć, uczę się języka angielskiego, myślę że mój poziom to A2,
chodzę na zajęcia indywidualne 2 razy w tygodniu po 50 minut. Codziennie
rano jadąc do pracy słucham radia BBC, a wieczorami czytam 2 krótkie
newsy po angielsku – tłumacząc nieznajome słówka.
Co drugi dzień oglądam godzinny, angielski serial z napisami polskimi.
Co mogę do tego dodać aby zwiększyć znacząco efekty? Czy coś może wyeliminować z tej listy?
Oj, przykro mi. Przegapiłam trochę tę wiadomość.
Nie, po co eliminować? Im więcej tym lepiej.
A czy to wystarczy, może coś dodać? :) Uśredniając, ile potrwa nauka do C1 przeciętnej osobie od tego poziomu i czy taki tryb jest według Ciebie dobry?
Nie wiem czy wystarczy, bo ani nie jestem tobą, ani cię nie znam, nie wiem jak pracujesz. Trudno więc powiedziec.
Nie wiem też ile potrwa nauka do C1. U osoby, która dobrze się uczy to może być nawet pół roku. U takiej, która uczy się źle, nie starczy życia ;)
Ja akurat na muzykę jestem bardzo odporna. Ostatnio bardzo długo słuchałam w kółko tej samej piosenki i po tym wszystkim nauczyłam się niemal refrenu, a gdzie tam zwrotki. Dużo łatwiej jest mi zapamiętać wyrażenie czy zdanie, które mówię w swoim tempie.
Za to zupełnie niechcący „ubrytyjszczyłam” swój angielski. Słuchałam tylko brytyjskiej muzyki i oglądałam tylko brytyjskie seriale (i to dość sporo) i kiedy odezwałam się wśród znajomych wszyscy zdziwili się (pozytywnie) moją wymową :)
Akcentu gratuluję :)
Z piosenkami jest tak, że trzeba też nad nimi trochę popracować. Przeczytać sobie tekst, przetłumaczyć, czego się nie rozumie. No i wtedy sobie śpiewać dalej :)
Świetny i kompaktowy wpis. Dzięki za inspirację. Pamiętam jak ciężko było mi zabrać się do angielskiego, to właśnie powtarzanie słów piosenek pomogło mi przełamać opór do tego języka. Nadal lubię sobie odsłuchać na youtube hity w wersji karaoke, gdzie widzę tekst piosenki i stwierdzam, że dzięki temu o wiele szybciej wyłapuję i rozumiem teksty słuchając muzyki np. w radiu. Pozdrawiam i zapraszam do siebie
Tonia
http://www.niemiecki.nauka-jezyka-online.pl/