To trzecia i ostatnia część serii nagrań o ciekawostkach dotyczących pracy w Niemczech. Tym razem na temat rozliczenia z podatków.
Wcześniej mówiłam już o ciekawostkach związanych z prawem do urlopu w Niemczech i o zakładaniu działalności gospodarczej.
W tym nagraniu mówię o tym:
Kiedy w Niemczech trzeba zapłacić podatek, a kiedy nie.
Kiedy trzeba składać zeznanie podatkowe, a kiedy nie trzeba.
I kiedy należy dopłacić do podatku, a kiedy nie.
Jeśli podoba Ci się ten blog i interesuje Cię również temat języków obcych, to koniecznie zajrzyj do ZACZNIJ TU oraz dołącz do mnie na Facebooku i YouTube. Zapraszam również do skorzystania z Newslettera Poliglotki poniżej :)
Witam.
Mam pytanie. Niby rozliczenie nie jest obowiazkowe – ale mojemu wujkowi i sasiadowi przyszły pisma, ze dostali kare za nierozliczenie sie z podatku. Obydwaj sa zatrudnieni i nie maja dzialalnosci. Wiec jak to w koncu jest? Pracuję od marca 2015 i planuję pracować do konca 2016 roku. Powinnam sie rozliczyc?
Oj, tego niestety nie wiem. Być może jest to związane jakoś z tym, że jednak mieszkają w Polsce, a w Niemczech są tylko tymczasowo?… Naprawdę nie wiem.
Zawsze jednak warto się rozliczyć ze względu na finansowe korzyści.
Pani Sandro,
po pierwsze – dziękuję za to video. Szaleńczo trudno trafić na jakiś fajny poradnik dla początkujących niemieckich podatników, a tu proszę, taka perełka. Czy wie Pani może, czy trzeba złożyć zeznanie w przypadku, jeżeli część roku przepracowało się w Polsce, a część w niemieckiej firmie?
Po drugie – dzięki temu, że trafiłam tu szukając informacji o podatkach, odkryłam świetnego bloga o języku. Sama jestem językoznawcą i szperanie po Pani blogu sprawiło mi ogromną frajdę.
Dziękuję bardzo :)
Zeznanie podatkowe raczej składa się w tym kraju, w którym przepracowało/mieszkało się dłużej. Ale niestety naprawdę nie wiem, czy sie o to nie upomną.