Jeśli chętnie uczysz się języków, to pewnie lubisz je sobie czasem przećwiczyć z rodzimymi ich użytkownikami. Założę się, że szukasz każdej najmniej po temu okazji.
Jeśli chcesz aby ludzie naprawdę lubili z tobą rozmawiać, a nie tylko wysłuchiwali cię z grzeczności, warto abyś zastosował poniższe rady.
1. Nie ucz się przekleństw i nie przeklinaj. Czasami zdarza się, że obcokrajowcy chcą komuś zaimponować faktem, że znają przekleństwa w jego języku. Otóż to nie imponuje. To jest w bardzo złym tonie a wiedz, ze niektóre kultury (mimo, że jakieś tam przekleństwa w ich języku istnieją) w ogóle przekleństw i brzydkich wyrazów nie używają. To jest niedopuszczalne, żebyś używał ich ty.
2. Staraj się zawsze, aby twój rozmówca dobrze się czuł. Jest niedopuszczalne, aby rozmawiając z obcokrajowcem okazywać mu z jakiegoś powodu wyższość.
3. Miej szacunek do obcej kultury. Nie jesteś jej częścią i jej nie rozumiesz. Nie znaczy to, że ta kultura jest zła, tylko dlatego, że tobie nie podoba się jakiś jej aspekt. Nie masz prawa oceniać.
4. Jeśli stawiasz pytanie, nie zadawaj następnego, jeśli rozmówca jeszcze nie skończył odpowiadać. Czasami rozmówcy zachowują się bardzo chaotycznie, przerywają, zadają następne pytania, mimo że odpowiedź jeszcze nie jest zakończona, przeskakują z jednego tematu na drugi w trakcie konwersacji lub w połowie zdania. To pokazuje, że tak naprawdę, żaden temat ich nie interesuje. Daj się swojemu rozmówcy spokojnie wypowiedzieć do końca. Dopiero wtedy zadaj następne pytanie.
5. Prawie każdy uwielbia mówić o sobie, ty zapewne też. Ale jako rozmówca musisz wziąć pod uwagę, że twój partner również chętnie powie coś od siebie. Nie bądź jedną z tych osób, które bez żadnych ograniczeń paplają tylko o sobie i nic innego ich nie interesuje.
6. Zapamiętuj, co mówią. To niedopuszczalne, że spotkasz tę osobę zaledwie dzień później i nie pamiętasz właściwie nic z poprzedniej konwersacji. Jeśli ta osoba miała coś poprzedniego dnia załatwić, to w dobrym tonie jest, abyś to ty do tego nawiązał i spytał np. jak poszło.
7. Jeśli jednego dnia poznajesz nową osobę, to postaraj się zapamiętać tę osobę i jej imię. To jest bardzo źle widziane, kiedy nie rozpoznajesz raz już poznanych osób i przedstawiasz się po raz drugi albo nawet trzeci!
8. Możesz stosować dowcipne, cięte riposty na odpowiednim poziomie, ale staraj się nie odpowiadać lakonicznie i lekceważąco.
9. Jeśli ktoś nie ma ochoty na rozmowę, nie naciskaj. Czasami ludzie mimo wszystko chcą ciągnąć konwersację i nie potrafią zauważyć, że druga osoba nie ma na nią ochoty. Musisz troszkę czytać między słowami. Jeśli zauważysz niechęć, to jest to znak do grzecznego zakończenia rozmowy.
10. Nie każdy obcokrajowiec chce z tobą rozmawiać w jego ojczystym języku. Większość ludzi cieszy fakt, ze ktoś chętnie uczy się ich języka i lubią z taką osobą porozmawiać. Ale nie jest to żadna żelazna reguła. Czasami zdarza się tak, że ktoś z jakiegoś powodu nie chce rozmawiać z tobą w swoi ojczystym języku. Nie naciskaj. Jeśli ta osoba mimo twoich starań co chwile zmienia na język dla niej obcy, to znak, ze ty również masz zmienić. Rożne mogą być tego powody, ale nie wnikaj w to.
11. Jeśli twój rozmówca, nie ma racji, nie dawaj mu odczuć, że wygaduje dyrdymały i pochodzi chyba z innej planety. Jeśli chcesz jeszcze z tą osoba porozmawiać (a na pewno chcesz, jeśli chcesz ćwiczyć język), to nie dawaj mu odczuć, że uważasz go za kompletnego idiotę. Możesz oczywiście wyłożyć swoje argumenty, ale z szacunkiem, a nie z agresją. Złotym środkiem w takich wypadkach bywa powiedzenie „Masz racje, ale na przykład…” Słuchaj uważnie argumentów rozmówcy a być może dasz się nawet przekonać. Nie każdy zawsze ma racje, ty również nie. Bronienie swojej racji jak lew nie ma sensu, jeśli i tak racją nie jest.
12. Nie zachowuj się podczas rozmowy głośno i wulgarnie. Czasami ludzie nie zdają sobie z tego sprawy, jak głośno się śmieją. Nie wiesz czy trafisz na osobę, która lubi taki typ zachowania czy nie.
13. Oszczędź rozmówcy szczegółów na temat twojego zdrowia. Takich mało interesujących informacji możesz udzielać najlepszemu przyjacielowi albo doktorowi, który otrzymuje za to wynagrodzenie. Jeśli prowadzisz konwersację, to szczegóły ze swojego życia zatrzymaj dla siebie. Nie każdy musi wiedzieć na co chorujesz, jakie masz problemy, ani jakie problemy lub sukcesy mają twoje dzieci. Trzymaj się raczej ogólnych tematów.
14. Jeśli jesteś zaproszony do czyjegoś domu, to nie nadwyrężaj cierpliwości gospodarza. Nie musisz tam siedzieć do nocy. Dobrze wychowana osoba, szczególnie taka, która pochodzi, z kultury południowej, nie powie ci, że masz już sobie pójść. Nawet jeśli o tym marzy i nawet jeśli zapytasz o to wprost.
15. Nie poniżaj kogoś z racji wykonywanego przez niego zawodu. Jeśli jest policjantem, nie opowiadaj dowcipów o policjantach, jeśli jest lekarzem, nie mów mu, że lekarze są nic nie warci itd.
16. Nie zdradzaj rozmówcy informacji poufnych udzielonych ci przez inne osoby. To sprawi, że nie będzie on miał do ciebie żadnego zaufania. Jest bardzo mało prawdopodobne, że nowo poznana osoba będzie chciała dzielić z tobą sekrety, ale jeśli zauważy, że jesteś niegodny zaufania, to po prostu nie będzie cię lubić, a tym samym z tobą rozmawiać. Chyba że trafisz na osobę, która sama jest straszną plotkarą. Ale dzielenie się sekretami innych osób zawsze jest niemoralne.
17. Jeśli jesteś w większym gronie, postaraj się w miarę możliwości rozmawiać w języku, który znają również obecne w pomieszczeniu osoby. Być może będą chciały się włączyć do konwersacji.
18. Jeśli chcesz powiedzieć komuś coś w tajemnicy, lepiej to zrobić w innym miejscu, będąc niezauważonym przez nikogo. A nie szeptać konspiracyjnie lub mówić komuś coś na ucho.
19. Nie rozmawiaj ze swoim znajomym na osobiste tematy, jeśli jesteście w towarzystwie innych osób. Te osoby nie wiedzą o co chodzi i nie jest to dla nich sytuacja przyjemna. Jeśli koniecznie chcesz o czymś takim rozmawiać, to powinieneś wprowadzić te osoby w temat tak, aby również one mogły dodać coś od siebie i uczestniczyć w rozmowie.
20. Jeśli rozmawia z tobą osoba, która uczy się twojego języka albo takiego, który ty znasz już bardzo dobrze, nie staraj się jej na silę zaimponować używając górnolotnych słów, których ta osoba nie może zrozumieć. W konwersacji z równym sobie pod względem lingwistycznym też byś ich nie używał. Jeśli natomiast masz taki kwiecisty styl mówienia, to uprość go i dopasuj do rozmówcy tak, aby nie czuł się zmieszany i głupszy, tylko dlatego, że nie zna jakiegoś dziwacznego wyrażenia.
21. Jeśli po rozmowie z tobą dana osoba czuje się dobrze i jest zadowolona z siebie, to chętnie porozmawia z tobą po raz kolejny. A tego przecież chcesz.
[spacer style=”1″]
A kto jeszcze nie zna mojego kanału o językach obcych, tego zapraszam TUTAJ
Jeśli chcecie być informowani o nowych postach i nagraniach, to polubcie moją stronę na Facebooku TUTAJ i upewnijcie się, że będziecie widzieć wszystkie powiadomienia. W tym celu kliknijcie w pole „lubię to” a następnie zaznaczcie tam „otrzymuj powiadomienia”. W ten sposób żaden post Wam nie umknie.