WYZWANIE POLIGLOTKI
INTENSYWNY MIESIĄC Z JĘZYKIEM OBCYM
Rok powoli zbliża się ku końcowi, a coś mi się wydaje, że nie każdy wypełnił swoje językowe postanowienia noworoczne. To jest więc ostatnia szansa w tym roku, jeszcze przed świąteczną gorączką, aby dotrzymać danego sobie słowa. Mam nadzieję, że dołączycie do mnie. Po raz pierwszy postanowiłam podjąć wspólnie z Wami Wyzwanie Poliglotki. Przez cały miesiąc będziemy wspólnie pracować nad językiem obcym. Każdy nad własnym. I będziecie mogli na moim kanale podglądać wykonywane przeze mnie zadania codziennie.
W tym nagraniu dowiecie się wszystkiego na temat Wyzwania Poliglotki:
ZASADY
Wyzwanie Poliglotki polega na wypełnieniu jednego, wybranego na dany dzień zadania z poniższej listy KAŻDEGO DNIA. Pilnuj się, aby w euforii nie starać się wykonać jak najwięcej z nich jednego dnia, bo naprawdę się zmęczysz i możesz się zniechęcić. Możesz sobie wybierać dowolne zadania, według Twoich upodobań i możliwości. Może to być codziennie inne zadanie, może to być tylko kilka zadań z listy, które będziesz stosować w rotacji. Ważne, aby sprawiało Ci to przyjemność i abyś się dobrze bawiła. Uwaga! Zanim przystąpisz do Wyzwania, posprzątaj swoje miejsce nauki już dzień wcześniej! Na biurku czy sole ma być miejsce i porządek. Poniżej przedstawiam Ci listę zadań do wyboru. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ruszamy w poniedziałek 31 października 2016!
PRZEBIEG
Będę Was informować na bieżąco – codziennie o moim przebiegu Wyzwania. Każdego dnia na moim kanale pojawi się nowe nagranie. Postanowiłam w tym miesiącu uporządkować mój włoski i nad tym będę pracować. Dodatkowo możecie również wpadać do Agnieszki z bloga Life Managerka, która przez ten miesiąc będzie pracować nad swoim językiem angielskim. Oraz do Olgi z bloga Make Happy Day, która bierze się intensywnie za język norweski.
LISTA ZADAŃ
1. Porządek
Zrób porządek wśród swoich notatek językowych, obojętne czy papierowych czy elektronicznych. Posegreguj, poukładaj. Przy okazji przypomnij sobie starsze informacje, zrobisz krótką powtórkę i będziesz gotowa do zdobywania nowych informacji.
2. Lista powodów
Zrób listę z powodami dla których uczysz się tego języka , ale w tym języku. Zastanów się do czego jest Ci on potrzebny, jakie są Twoje marzenia i cele z nim związane.
3. Blogi i kanały
Znajdź fajne blogi lub kanały w Twoim docelowym języku. Poszperaj w Google na swoje ulubione tematy. Możesz oglądać YouTube w Twoim języku obcym kiedy wykonujesz inne czynności: zmywasz, prasujesz, gotujesz, ćwiczysz, prostujesz lub lokujesz włosy :)
4. Książka
Zacznij czytać dowolną książkę w języku obcym i postaraj się ją skończyć w ciągu tych czterech tygodni. Jeśli jesteś początkująca przeczytaj chociaż parę stron w ciągu tego miesiąca. TUTAJ znajdziesz moje starsze nagranie na temat czytania w języku obcym, może Ci pomoże. I tak, od tamtego czas zmieniłam nazwę kanału :)
5. Słownictwo branżowe
Naucz się przynajmniej 20 słów słownictwa fachowego z Twojej branży wraz z potrzebnymi zdaniami. Możesz przeczytać jakiś branżowy artykuł, jeśli nie masz pomysłu. Ułóż sobie z tymi wyrazami zdania, lub jeśli używasz artykułu: wypisz sobie zdania stamtąd. Jeśli są zbyt trudne na Twój poziom, możesz je trochę uprościć.
6. Przepis
Ugotuj potrawę z obcojęzycznego przepisu. Sprawdź jak nazywa się danie, które chcesz zrobić, w języku, którego sie uczysz i znajdź w Google fajny przepis. Może przy okazji trafisz też na jakiś fajny blog. Jeśli skorzystasz z przepisu obcojęzycznego jeden raz, każdy następny będzie już łatwiejszy, bo będziesz już znać wiele nazw produktów i czasowniki związane z gotowaniem.
7. Film
Obejrzyj film w języku obcym (z napisami w tym języku lub bez) i wypisz sobie z niego przynajmniej 10 fajnych zdań, które uważasz, że mogą ci się przydać. Naucz się ich. Z mojego doświadczenia wynika, że oglądanie filmu bez napisów działa lepiej. Po pierwsze skupiamy się na filmie, rzeczywiście oglądamy go, zamiast czytać napisy. Po drugie: bardziej koncentrujemy sie na tym, co słyszymy. Czytając, szczególnie po polsku, z lenistwa już nie staramy się nic zrozumieć ze słuchu.
8. Uważność
Poćwicz uważne słuchanie – obejrzyj moje nagrania o słuchaniu i zacznij oglądać filmy i seriale bez napisów. Tak, właśnie. Bez. Skup się w końcu na tym co słyszysz, a nie na tym, co czytasz. Moje nagrania na ten temat znajdziesz TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.
9. Twój dzień
Opisz swój dzień w języku obcym. Nie korzystaj z żadnego rodzaju translatora. Jeśli nie znasz jakiegoś czasownika: sprawdź w słowniku. Jeśli nie wiesz,jak się odmienia w czasie teraźniejszym lub przeszłym: sprawdź w tabeli czasowników. Jest dostępnych całe mnóstwo stron z tabelami w różnych językach. Możesz skorzystać np. z Verbix. Jeśli nie wiesz jak zbudować jakąś konstrukcję, poszukaj w Internecie informacji na ten temat np. jaki szyk w zdaniu, jaki przypadek, jaki właściwy przyimek. Możesz obejrzeć moje stare nagranie na temat tego, jak korzystać z wyszukiwarki pisząc teksty w języku obcym.
10. Literowanie
Naucz się pięknie literować swoje imię i nazwisko w języku obcym. To ważne, aby to umieć, szczególnie, jeśli ktoś ma jakieś skomplikowane polskie nazwisko. Literowanie jest ważne, bo często można się na tym potknąć. A np. na egzaminach językowych ielts literowanie jest również w części pisemnej rozumienia ze słuchu i trzeba też umieć wszystko prawidłowo zapisać. To jest tak mała rzecz, ale ważna i warto ją umieć.
11. Telefon
Zadzwoń do dowolnego hotelu w kraju, w którym twój język docelowy jest językiem urzędowym i zapytaj o wolne pokoje oraz miejsca parkingowe. Nie musisz przecież od razu rezerwować – powiedz, że się jeszcze odezwiesz ;) To bardzo ważne, aby ćwiczyć spontaniczne rozmawianie z ludźmi. Można znać język naprawdę super w teorii, mieć wysokie certyfikaty i znać tysiące słów, ale nie móc swobodnie z kimś porozmawiać. Nawet nie dlatego, że czuje się jakąś wewnętrzną barierę, tylko też dlatego, że się po prostu nie wie co mówić i jak. Zamiast hotelu może być dowolne miejsce, np. jakiś sklep internetowy albo przychodnia lekarska. A co? :) Cokolwiek.
12. Radio
Przez godzinę posłuchaj radia z kraju, którego języka się uczysz. Spróbuj wysłyszeć jak najwięcej nowych wyrazów i wyrażeń i zanotować je. Staraj się oczywiście wysłyszeć również te, które już znasz. Nie panikuj, jeśli niewiele rozumiesz. I tak możesz wyłapać przynajmniej z pięć nowych wyrazów. To zawsze coś. Ale jeśli jesteś już bardziej zaawansowana, to wysłyszysz ich całe mnóstwo.
13. Film dokumentalny
Obejrzyj jakiś film dokumentalny w docelowym języku na interesujący Cię temat. A następnie oczywiście wypisz fajne, interesujące Cię słowa i zwroty. Jeśli nie będą to całe zdania, ułóż je sama. Pamiętaj, aby przez cały czas zachowywać porządek w notatkach.
14. Język obsługi urządzeń
Ustaw Facebooka, przeglądarkę i telefon na język, którego się uczysz.
15. Duolingo
W miarę możliwości ucz się przez Duolingo. Jeśli język nad którym pracujesz, to angielski, to nie masz problemu. Jeśli uczysz sie innego, to korzystając z Duolingo będziesz musiała uczyć się nie przez język polski, ale przez np. angielski lub niemiecki. Jeśli znasz wystarczająco dobrze któryś z tych języków, to masz morze możliwości. Postaraj się pouczyć parę minutek codziennie. Może nie jest to strasznie efektywne zajęcie jeśli chodzi o naukę, bo sama nie mówisz i nie budujesz swoich zdań a jedynie tłumaczysz czyjeś, ale lepszy rydz niż nic :) I fajnie wciąga :)
16. Fiszki
Załóż konto w Memrise, Quizlet albo Fiszkotece lub innej aplikacji obsługującej fiszki i twórz fiszki ze wszystkiego, czego się uczysz nowego podczas tego miesiąca. To zadanie tylko dla tych, którzy z fiszkami pracować lubią.
17. Artykuł z obcej dziedziny
Przeczytaj artykuł nie ze swojej dziedziny zainteresowań lub zawodu. Potrzebujemy różnorodnego słownictwa, więc co byś powiedziała np. na medycynę, budownictwo, czy historię?
18. Gramatyka
Zastanów się z jakiego zakresu gramatyki masz braki. Może to również wyjść na jaw podczas wykonywania zadań Wyzwania Poliglotki, np. podczas opisywania swojego dnia lub budowania zdań. Poszukaj na ten temat informacji w książce do gramatyki, poczytaj wyjaśnienia, porób parę ćwiczeń. Jeśli nie masz książki, wcale nie musisz kupować. W Internecie jest dostępnych więcej informacji, niż w jednej książce. Jednego dnia skup się tylko na jednym zagadnieniu.
19. Zwierzęta i rośliny
Naucz się podstawowych nazw zwierząt i roślin. Opowiadając kiedyś jakiemuś obcokrajowcowi o Polsce, nie chcesz chyba mówić „taki duży biały ptak” kiedy mówisz o bocianie? Nie musisz się bawić w zoologa i uczyć się nazw zwierząt i roślin, których wyglądu nie znasz i o których nigdy nie mówisz po polsku. Ale jeśli mówisz, naucz sie tego.
20. Gry
Zagraj w grę ze słówkami (albo za pomocą aplikacji albo w fizyczną grę) typu scrabble czy wordfeed. To może być trudniejsze, bo musisz mieć kogoś, kto z Tobą zagra.
21. Wymiana językowa
Skorzystaj pierwszy raz (lub kolejny, jeśli już to robisz) z wymiany językowej lub konwersacji online lub w świecie rzeczywistym. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z italki, z którego zawsze korzystam ja. Jeśli chcesz wiedzieć coś więcej na temat tego, jak korzystać z lekcji online, to możesz obejrzeć moje nagranie na ten temat.
22. Na pamięć
Naucz się krótkiego tekstu na pamięć. Postaraj się dowiedzieć jakich teksów uczą się w szkole dzieci z kraju, którego języka się uczysz. Jeśli nie możesz znaleźć takich informacji albo dzieci nie uczą się niczego, możesz nauczyć się czego tylko chcesz. Chociażby tekstu piosenki.
23. Wczesna pobudka
Wstań godzinę wcześniej niż zwykle i zainwestuj ten czas w naukę dowolnym sposobem. Zobaczysz jaka efektywna będziesz w ty czasie. Będziesz szła jak burza :) Tylko zacznij od razu, a nie dopiero po zrobieniu tysiąca innych, odwracających uwagę rzeczy.
24. Dzień bez polskiego
Urządź sobie dzień bez języka polskiego, w miarę możliwości. Najłatwiej w weekend, kiedy nie trzeba mówić po polsku w pracy. Poczytaj książkę, poucz się, obejrzyj film, słuchaj radia, muzyki w tym języku, staraj się nawet myśleć w nim. Na pewno dla osób mających dzieci jest to trudniejsze zadanie.
25. Kultowy film
Obejrzyj kultowy film dla obszaru języka, którego się uczysz. Wybierz film z gatunku, który lubisz najbardziej. Ja na pewno wybiorę komedię.
26. Przysłowia
Naucz się przynajmniej 5 przysłów lub powiedzeń z Twojego języka. Ludzie używają przysłów i powiedzeń naprawdę częściej niż Ci się wydaje. Znajomość ich przybliży Cię do native speakerów i da Ci poczucie większego wtajemniczenia :)
27. Audiobook
W miarę możliwości przesłuchaj audiobooka w Twoim języku. Może to być powieść, albo np. poradnik, które są łatwiejsze do zrozumienia pod względem językowym. Możesz to robić wykonując przy tym inne czynności, które i tak musisz wykonać.
28. Podsumowanie
Zrób podsumowanie tego miesiąca i napisz sobie po polsku 50 zdań zawierających słowa i wyrażenia, których podczas tego miesiąca się nauczyłaś. Wypisz sobie te, które Twoim zdaniem są najważniejsze i najbardziej Ci sie przydadzą.
KALENDARZ DO POBRANIA
W wytrwaniu do końca Wyzwania Poliglotki pomoże Ci kalendarz, który specjalnie na tę okazję przygotowałam. Będziesz w nim zaznaczać dzień po dniu, że wykonałaś na ten dzień swoje zadanie, tak aby nie przerwać łańcuszka. No bo jak będzie wyglądało takie puste miejsce? Wpisz jakie zadanie to było i najlepiej, żebyś prowadziła ten kalendarz od razu w języku, na który poświęcasz cały ten miesiąc. Kalendarz ściągniesz poniżej. Nie zapomnij go wydrukować i mieć zawsze na oku. A na blogu u Kasi TUTAJ możesz doczytać na temat łańcucha produktywności. To właśnie po to jest ten kalendarz.
BANER DO POBRANIA
Jeśli również prowadzisz blog, nieważne jakiego rodzaju, możesz tutaj pobrać baner Wyzwania Poliglotki i umieścić go na swoim blogu.
PODSUMOWANIE
Po zakończeniu Wyzwania, czyli po 25 listopada zamieszczę na YouTube video podsumowujące. Fajnie by było, gdybyś i Ty dała mi znać jak podobało Ci się Wyzwanie i czy przybliżyło Cię do Twoich językowych celów. Które zadania i ile z nich udało Ci się wykonać. Możesz też informować mnie i/lub swoich czytelników/widzów na bieżąco – tak, jak robię to ja. W komentarzach tutaj na blogu oraz na Facebook’u mogłabyś też podrzucić mi link do Twojego bloga, abym mogła zobaczyć Twoje zmagania i pokazać je również innym. A jeśli nie prowadzisz bloga, koniecznie pisz Twoje wrażenia i podsumowanie w komentarzach. Pamiętajcie tylko, żeby komentarzy zawierających linki nie wrzucać na YouTube. Są one automatycznie traktowane jako SPAM i mogą się w ogóle nie pojawić a ja mogę ich przez to nie zauważyć.
TRZYMAM ZA WAS KCIUKI! POWODZENIA!
Wzywanie Poliglotki już się zakończyło. Jednak możesz wziąć w nim udział, kiedy tylko masz ochotę. Następne wspólne wyzwanie będzie już w Maju 2017! Podsumowanie możesz zobaczyć tutaj: Wyzwanie Poliglotki: Podsumowanie i relaks. A tutaj wszystkie nagrania z każdego dnia Wyzwania: Dzień 1, Dzień 2, Dzień 3, Dzień 4, Dzień 5, Dzień 6, Dzień 7, Dzień 8, Dzień 9, Dzień 10, Dzień 11, Dzień 12, Dzień 13, Dzień 14, Dzień 15, Dzień 16, Dzień 17, Dzień 18, Dzień 19, Dzień 20 (tutaj jest kiepski dźwięk, więc cierpliwości!), Dzień 21.
Czy robiąc właśnie taką rotację, z rzeczy które są tutaj wypisane (wiem które sprawiają mi przyjemność), codziennie, to dobra droga do nauki nowego języka (lub podwyższanie swoich umiejętności)? Jest to wystarczające?
To zależy na ile intensywnie i rzetelnie je wykonujesz. Jeśli tak, jak jest w zamyśle, to da bardzo dużo.
Ja dołączam się dopiero dzisiaj do wyzwania, a więc moje wyzwanie potrwa do 6 grudnia. Co się stało z filmami z kolejnych dni wyzwania? Acha moje wyzwanie to angielski. Niezbędny, aby rozpocząć pracę w UK;)
bardzo fajne sugestie!
Sandro! Fantastyczny pomysł! :) Zbieram się do tego już od paru tygodni. Zrobiłam nawet kalendarz, a tu proszę. Nagle nieoczekiwanie wyszłaś ze swoim wyzwaniem!!! Oczywiście, przyłączam się! Na tapecie hiszpański :)! Pozdrawiam!
Super pomysł! Mam jedno pytanie- jak myślisz, lepiej skupić się na jednym języku, czy mogę spróbować z trzema? Aktualnie studiuję angielski i niemiecki (tłumaczenia) w Hiszpanii, hiszpański jest teraz moim priorytetem, ale w sumie chciałabym też ulepszać angielski i niemiecki ;)
Dzięki za inspirację! :D Czekam na filmiki i powodzenia!
Hm, wyzwanie jest przeznaczone dla jednego. Myślałam o tym w takim sesie, że wiesz „rzucamy wszystko i koncentrujemy się na jednym języku” :D Ale Ty chyba i tak nie masz wyjścia. Mam nadzieję, że wytrwasz :)
A co Ci przyszło do głowy, żeby studiować niemiecki i angielski w Hiszpanii? Bo zrobiłaś podobnie jak ja swojego czasu, tylko na odwrót :D
Dziękuję za odpowiedź! Faktycznie, muszę to dobrze przemyśleć, żeby nie wziąć na siebie za dużo. I tak czasami już mi się to trochę miesza ;) Wiesz co, studiuję tłumaczenia specjalistyczne ang-niem w Warszawie i 2 lata temu zaczęłam się uczyć hiszpańskiego, ale jakoś cały czas byłam na poziomie A2, na tłumaczeniach też jest sporo roboty, także nie mogłam się zmotywować i kiedy zobaczyłam, że można wyjechać na Erasmusa do Hiszpanii stwierdziłam, że to moja ostatnia szansa, żeby ogarnąć hiszpański ;) I tak jestem teraz w Sewilli, studiuję angielski i niemiecki i uczę się hiszpańskiego ;)
Plus intensywnie myślę o intensywnym kursie niemieckiego z Tobą, mam nadzieję, że do lutego odłożę kaskę i się odezwę! ;)
Pozdrawiam serdecznie :)
Podejmuje wyzwanie! Cóż za dziwny zbieg okoliczności. Akurat dzisiaj wydrukowałam kalendarz, by móc rozpisać sobie co konkretnie będę robić w najbliższym miesiącu, aby znów zabrać się do nauki języka angielskiego. Ostatnio trochę to zaniedbałam. Uzupełniając mój kalendarz na pewno skorzystam z listy zadań.
Dołączam, z czeskim :)
Też zaczynam naukę czeskiego! Chętnie znajdę kogoś z kim mogłabym działać wspólnie w tym języku. Jesteś zainteresowana? :)
Z chęcią, napisz może do mnie maila :) m.s1@vp.pl
Dzięki! Przynajmniej też odświeżyłaś bloga, widziałam, że już od miesięcy nic nie było ;) Powodzenia!
Też się dołączam z angielskim ;)
Das ist eine tolle Idee. Ruszam z niemieckim :)
Dołączam się z holenderskim. 3,10, 11 ,15, 16 już zrobione ;)
Dzisiaj? :O
:)
Tak:) Mam cały miesiac wolny, także zamierzam intensywnie pracować.☺
Biorę udział. Moje ambicje sięgają po język czeski :) Miło będzie znaleźć wsparcie :)
Przyłączam się i ja ze swoim angielskim:)
Ok. Ja też podejmę wyzwanie z niemieckim. może pomoże zrobić ten krok z „coś umiem” na „nawet potrafię”
Trafiłam tutaj od Olgi :) Melduję, że podejmuję wyzwanie w zakresie języka niemieckiego! Zatem viele Dank und gute Nacht :)
Witaj więc u mnie :) A mogę Ci małą poprawkę zaserwować na dobry początek…? :)
Oczywiście, że tak! Jestem tutaj po to, aby się uczyć i doskonalić to co już wiem :)
No więc poprawna forma to vielen Dank :)
Bo Akkusativ: haben sie (kogo? co?) vielen Dank.
Powtórz sobie odmianę przymiotnika z rodzajnikiem i bez :)
Buźka!
No tak… :) Bardzo Ci dziękuję! Teraz już na pewno o tym nie zapomnę :)
Buziaki :)
Cześć, dołączyłam do wyzwania, jest super! Zabieram się za szwedzki, który leży, a powinien śmigać.
Ale od razu włączyło mi się kilka pytań, dotyczących angielskiego:
Jak doskonalić język, który dobrze znamy? Konwersacje z nativem? Jak szlifować gramatykę, poznawać wyjątki?
Np. gdy znajdę zdanie w książce i nie rozumiem budowy tego zdania – gdzie szukać rozwiązania takich gramatycznych zagadek?
Cześć!
Moim zdaniem wyjątki najlepiej poznawać używając języka. W zależności od zaawansowania można się natknąć często lub rzadziej na różne wyjątki.
I uczone w taki sposób, czyli pojedynczo, są łatwiejsze do zapamiętania.
Właściwie całe wyzwanie jest po to, aby szlifować język, który znamy. Początkującym może być trudno, ale nie jest to niemożliwe.
Więc przede wszystkim dużo czytać (różnych rzeczy) i dzięki temu rozszerzać słownictwo. No i oczywiście mówić i mówić. I zwracać uwagę na to, jak mówi ta osoba, która mówi lepiej. Analizować, co mówi i jak mówi.
Hm, z tym niezrozumiałym zdaniem z książki jest już trudniej. Rzeczywiście może się zdarzyć tak, że można rozumieć wszystkie wyrazy i w dalszym ciągu nie rozumieć sensu zdania. Pozostaje jedynie na spokojnie wszystko sobie przeanalizować, szczególnie przypadki, bo one są ważne, jeśli chodzi o sens zdania właśnie. Ewentualnie poprosić o wytłumaczenie native’a lub gdzieś zapytać na jakimś forum językowym.
Dziękuję!
Ciesze się, że tutaj trafiłam. Mój angielski nie jest w najlepszym stanie, mimo że często go używam, ale nie rozwijam. Do działa. :)
Lekko spóźniona ale muszę spróbować! Języki to całe moje życie :) musi się udać :)
Ja też do Was dołączam! Dzisiaj mam „ciężki językowo” dzień, bo uświadomiłam sobie, że w języku niemieckim kompletnie się zatrzymałam i nie mam pojęcia, co robić z tym dalej. Mam nadzieję, że to wyzwanie zmotywuje mnie do pracy :) Powodzenia! :)
ciekawe wyzwanie, dołączam z moim hiszpańskim a może i również angielskim ;)
Super! Dołączam się!
A co tam! Ja też się przyłączam, choć trochę spóźniona :D Popracuję nam hiszpańskim, bo we wrześniu jadę na Kubę :)
Super pomysł z takim wyzwaniem! Nie dość że mobilizuje do aktywności językowej, to jeszcze podpowiada mnostwo ciekawych sposób na naukę języka
Biorę udział, już dwa zadania wypełnione :D
Mam zamiar każdego miesiąca organizować sobie takie wyzwanie, jeśli mi się spodoba w tym miesiącu. Na pierwszy ogień mam zamiar doszlifować swój angielski, następne zająć się kolejno hiszpańskim, niemieckim oraz rosyjskim, a dalsze plany rozpocznę za jakiś czas :)
Fantastyczny pomysł. Z chęcią się dołączę (śledzę Panią na YT). Właśnie skończyłam jedno z najtrudniejszych (dla mnie) wyzwań – rozmowa na italki (skype) w języku docelowym. Było dość ciężko, ale dało mi to niezłego kopa do działania. Dziękuję serdecznie za to wyzwanie, za inspirację i za te wszystkie pozytywne wibracje :)
A ja dziękuję za tak miłe słowa! :*
Przyłączyłam się. W końcu natrafiła mi się okazja do podciągnięcia niemieckiego, bo niestety jestem daleko w lesie. Motywacja leży i kwiczy, a jak wiadomo, razem raźniej. :) Chcę pod koniec studiów osiągnąć najwyższy możliwy poziom z angielskiego jaki jestem w stanie, a z niemieckiego chciałabym po prostu móc swobodnie rozmawiać, czytać.
Postępy zapisuję u siebie na blogu nikaogolnie.blogspot.com
Przepraszam, bo wygląda to na chamską reklamę, ale zamiaru takiego zdecydowanie nie ma. ;)
Nie, co Ty, żadna reklama. Witaj w Wyzwaniu! :)
Na moim blogu też rozliczam się z wyzwania:)
A czemu nie podałaś linka? Czy już go mam i nie kojarzę? :D Jeśli tak, to przepraszam :(
kingaczyta.blogspot.com :)
Ok, czyli znałam :D
Oj trafiłam tu z tygodniowym opóźnieniem ale damy radę. Coraz częściej irytuje mnie fakt że w necie jest
mnóstwo świetnych i praktycznie darmowych narzędzi z których nie korzystam bo nie znam angielskiego.
Więc do roboty!
Wielkie dzięki za tak potężną inspirację
Dzięki! :) Witaj w Wyzwaniu i powodzenia! :)
Ja zaczynam od jutra! Oczywiście angielski:)
Ja może podzielę się z czego korzystam przy niemieckim w ramach wyzwania (przynajmniej coś tam może to kogoś też zainspiruje)
– nauka słówek -> memrise – akurat mialam serie o zwierzakach :D
– film: Ein ganzes halbes Jahr – „Zanim się pojawiłeś” (trzeba przeboleć że Niemcy dabingują ;/)
– książka: kryminał z ćwiczeniami do słownictwa jak się lubi kryminały jak ja
– program w tv – mój ulubiony „Koch im Ohr” – na ZDF -> tam profesjonalni kucharze na słuchawkach tłumaczą zupełnym laikom kulinarnym jak mają przygotować jakąś potrawę. I np. kucharz mówi „weź pietruszkę”, a uczestnik (jako, że jest zupełnym kuchennym laikiem) bierze wszystkie zioła i pokazuje do kamery i pyta kucharza czy to pietruszka. Polecam, bo to jest super na słówka (głównie kuchenne/restauracyjne) no i jakieś inspiracje na przepisy też :D
– wymiana języka-> poza italikami to polecam interpals
– w pracy słucham radia niemieckiego (Bayern 3 chyba) – w kółko puszczają te same piosenki więc czy się chce czy nie te hity się w głowie wałkują
Pomyślałam, że może jakaś inspiracja dla kogoś. Ja wciąż jestem pełna energii i zapału, oby starczyło do końca miesiąca :)
Hej, Sandra, wczoraj znalazłam Twoje wyzwanie i od dzisiaj je podejmuję!
A przy okazji dzielę się linkiem do swojego bloga: https://adziklipa.me/2016/11/09/polyglots-challenge/.
Pozdrawiam serdecznie. :)
Dzięki za linka! Powodzenia! :)
A czy planujesz w niedalekiej przyszłości zrobić podobne wyzwanie z nauką zupełnie nowego języka? :-)
A może, może… Kto wie :)
Tak się napaliłam, o, super, wyzwanie :D A tu nie :(
Tzn jest, ale planowałam w wakacje zająć się islandzkim, w którym znam dosłownie kilka słów. Chyba będę musiała sobie ułożyć własne wyzwanie ;)
A może potoczy się tak, że zajmę się jednak tym hiszpańskim czy niemieckim. Niemieckiemu przydałoby się odświeżenie, zdecydowanie, bo w ramach przygotowania do matury z angielskiego musiałam całkowicie go porzucić :( oba języki bardzo mi się mylą i nie dało się inaczej.
W każdym razie wyzwanie ciekawe ;)
Kaja
Ale dlaczego nie? :( W maju będzie nowe! :)
No nie, bo niestety po islandzku to ja potrafię powiedzieć, że jestem Kaja ;) i próbowałam czytać coś po islandzku. Zorientowałam się, że to Śnieżka po obrazku xd
Ale może zastosuję je do niemieckiego, akurat będzie idealne, bo jestem na etapie, w którym mogłabym się już wdrażać w ambitniejsze czytanie i oglądanie filmów po niemiecku.
Witam, odganiam wakacyjną nudę i chcę się przyłączyć do wyzwania :) U mnie na tapecie język rosyjski. Marzę o podróży do Rosji :). Będzie trochę trudno poruszać się po internecie, bo wszystko trzeba tłumaczyć na cyrylicę, ale od tego chyba jest wyzwanie żeby się nie poddawać? :)
Cześć Malwina! Super, że dołączasz z rosyjskim! Daj znać w trakcie, jak Ci idzie! Powodzenia! :)
Cześć! Jestem już w połowie wyzwania (musiałam na trochę przerwać bo wyjezdzałam nad morze i nie chciałam oddalać chałtury) i jest super! Nie wiedziałam że można się tak świetnie bawić ucząc się języka. Chociaż wyzwanie zabiera mi trochę wolnego czasu to tego nie odczuwam jak np.przy robieniu monotonnych ćwiczeń z książek. Podczas przekopywania youtuba znalazłam super serial Кухня (Kuchnia) i nie mogę się oderwać! Oglądam już 2 sezon. Serial ma taki plus ze zdania nie są długie, język nie jest wyszukany, aktorzy bardzo wyraźnie mówią. Polecam wszystkim którzy chcieliby się osluchac rosyjskiego. Oglądałam Twój film o słuchaniu i rzeczywiście zasada 'ziemniaków’ sprawdza się w praktyce. Ostatnio powiedziałam do mojego psa ty czorcie, właśnie częsty zwrot z serialu :D Pozdrawiam i dziękuję za fajny pomysł z wyzwaniem!
To świetnie! Super, że się dobrze bawisz :) Jakie zadania robisz oprócz serialu?
Zrobiłam już prawie wszystkie zadania… :) Znalazłam kilka fajnych tekstów fachowych, ugotowałam faszerowaną cukinię z przepisu po rosyjsku (przy okazji dowiedziałam się o kilku ciekawych potrawach), obejrzałam film, opisałam swój dzień, do hotelu niestety nie dzwoniłam (brak odwagi), ale pisałam na komunikatorze z pracownikiem hotelu w Sankt Petersburgu, słuchałam radia, oglądałam film dokumentalny o papugach :), działam na duolingo, teraz uczę się wiersza o piesku i słucham Мастер и маргарита, czyli oczywiście Mistrz i Małgorzata po rosyjsku (czytałam już kiedyś po polsku), ale przyznam że mało rozumiem – chyba jestem bardzo zmęczona po pracy i ciężko mi się skupić.
Super! I jak się czujesz po tych wszystkich zadaniach? Super, że pisałaś na komunikatorze, ale polecam naprawdę się odważyć do telefonu. Bo wiesz, oni Cię nawet nie znają i zapomną jak tylko odłożą słuchawkę :*