WYZWANIE POLIGLOTKI
INTENSYWNY MIESIĄC Z JĘZYKIEM OBCYM
Rok powoli zbliża się ku końcowi, a coś mi się wydaje, że nie każdy wypełnił swoje językowe postanowienia noworoczne. To jest więc ostatnia szansa w tym roku, jeszcze przed świąteczną gorączką, aby dotrzymać danego sobie słowa. Mam nadzieję, że dołączycie do mnie. Po raz pierwszy postanowiłam podjąć wspólnie z Wami Wyzwanie Poliglotki. Przez cały miesiąc będziemy wspólnie pracować nad językiem obcym. Każdy nad własnym. I będziecie mogli na moim kanale podglądać wykonywane przeze mnie zadania codziennie.
W tym nagraniu dowiecie się wszystkiego na temat Wyzwania Poliglotki:
ZASADY
Wyzwanie Poliglotki polega na wypełnieniu jednego, wybranego na dany dzień zadania z poniższej listy KAŻDEGO DNIA. Pilnuj się, aby w euforii nie starać się wykonać jak najwięcej z nich jednego dnia, bo naprawdę się zmęczysz i możesz się zniechęcić. Możesz sobie wybierać dowolne zadania, według Twoich upodobań i możliwości. Może to być codziennie inne zadanie, może to być tylko kilka zadań z listy, które będziesz stosować w rotacji. Ważne, aby sprawiało Ci to przyjemność i abyś się dobrze bawiła. Uwaga! Zanim przystąpisz do Wyzwania, posprzątaj swoje miejsce nauki już dzień wcześniej! Na biurku czy sole ma być miejsce i porządek. Poniżej przedstawiam Ci listę zadań do wyboru. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ruszamy w poniedziałek 31 października 2016!
PRZEBIEG
Będę Was informować na bieżąco – codziennie o moim przebiegu Wyzwania. Każdego dnia na moim kanale pojawi się nowe nagranie. Postanowiłam w tym miesiącu uporządkować mój włoski i nad tym będę pracować. Dodatkowo możecie również wpadać do Agnieszki z bloga Life Managerka, która przez ten miesiąc będzie pracować nad swoim językiem angielskim. Oraz do Olgi z bloga Make Happy Day, która bierze się intensywnie za język norweski.
LISTA ZADAŃ
1. Porządek
Zrób porządek wśród swoich notatek językowych, obojętne czy papierowych czy elektronicznych. Posegreguj, poukładaj. Przy okazji przypomnij sobie starsze informacje, zrobisz krótką powtórkę i będziesz gotowa do zdobywania nowych informacji.
2. Lista powodów
Zrób listę z powodami dla których uczysz się tego języka , ale w tym języku. Zastanów się do czego jest Ci on potrzebny, jakie są Twoje marzenia i cele z nim związane.
3. Blogi i kanały
Znajdź fajne blogi lub kanały w Twoim docelowym języku. Poszperaj w Google na swoje ulubione tematy. Możesz oglądać YouTube w Twoim języku obcym kiedy wykonujesz inne czynności: zmywasz, prasujesz, gotujesz, ćwiczysz, prostujesz lub lokujesz włosy :)
4. Książka
Zacznij czytać dowolną książkę w języku obcym i postaraj się ją skończyć w ciągu tych czterech tygodni. Jeśli jesteś początkująca przeczytaj chociaż parę stron w ciągu tego miesiąca. TUTAJ znajdziesz moje starsze nagranie na temat czytania w języku obcym, może Ci pomoże. I tak, od tamtego czas zmieniłam nazwę kanału :)
5. Słownictwo branżowe
Naucz się przynajmniej 20 słów słownictwa fachowego z Twojej branży wraz z potrzebnymi zdaniami. Możesz przeczytać jakiś branżowy artykuł, jeśli nie masz pomysłu. Ułóż sobie z tymi wyrazami zdania, lub jeśli używasz artykułu: wypisz sobie zdania stamtąd. Jeśli są zbyt trudne na Twój poziom, możesz je trochę uprościć.
6. Przepis
Ugotuj potrawę z obcojęzycznego przepisu. Sprawdź jak nazywa się danie, które chcesz zrobić, w języku, którego sie uczysz i znajdź w Google fajny przepis. Może przy okazji trafisz też na jakiś fajny blog. Jeśli skorzystasz z przepisu obcojęzycznego jeden raz, każdy następny będzie już łatwiejszy, bo będziesz już znać wiele nazw produktów i czasowniki związane z gotowaniem.
7. Film
Obejrzyj film w języku obcym (z napisami w tym języku lub bez) i wypisz sobie z niego przynajmniej 10 fajnych zdań, które uważasz, że mogą ci się przydać. Naucz się ich. Z mojego doświadczenia wynika, że oglądanie filmu bez napisów działa lepiej. Po pierwsze skupiamy się na filmie, rzeczywiście oglądamy go, zamiast czytać napisy. Po drugie: bardziej koncentrujemy sie na tym, co słyszymy. Czytając, szczególnie po polsku, z lenistwa już nie staramy się nic zrozumieć ze słuchu.
8. Uważność
Poćwicz uważne słuchanie – obejrzyj moje nagrania o słuchaniu i zacznij oglądać filmy i seriale bez napisów. Tak, właśnie. Bez. Skup się w końcu na tym co słyszysz, a nie na tym, co czytasz. Moje nagrania na ten temat znajdziesz TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.
9. Twój dzień
Opisz swój dzień w języku obcym. Nie korzystaj z żadnego rodzaju translatora. Jeśli nie znasz jakiegoś czasownika: sprawdź w słowniku. Jeśli nie wiesz,jak się odmienia w czasie teraźniejszym lub przeszłym: sprawdź w tabeli czasowników. Jest dostępnych całe mnóstwo stron z tabelami w różnych językach. Możesz skorzystać np. z Verbix. Jeśli nie wiesz jak zbudować jakąś konstrukcję, poszukaj w Internecie informacji na ten temat np. jaki szyk w zdaniu, jaki przypadek, jaki właściwy przyimek. Możesz obejrzeć moje stare nagranie na temat tego, jak korzystać z wyszukiwarki pisząc teksty w języku obcym.
10. Literowanie
Naucz się pięknie literować swoje imię i nazwisko w języku obcym. To ważne, aby to umieć, szczególnie, jeśli ktoś ma jakieś skomplikowane polskie nazwisko. Literowanie jest ważne, bo często można się na tym potknąć. A np. na egzaminach językowych ielts literowanie jest również w części pisemnej rozumienia ze słuchu i trzeba też umieć wszystko prawidłowo zapisać. To jest tak mała rzecz, ale ważna i warto ją umieć.
11. Telefon
Zadzwoń do dowolnego hotelu w kraju, w którym twój język docelowy jest językiem urzędowym i zapytaj o wolne pokoje oraz miejsca parkingowe. Nie musisz przecież od razu rezerwować – powiedz, że się jeszcze odezwiesz ;) To bardzo ważne, aby ćwiczyć spontaniczne rozmawianie z ludźmi. Można znać język naprawdę super w teorii, mieć wysokie certyfikaty i znać tysiące słów, ale nie móc swobodnie z kimś porozmawiać. Nawet nie dlatego, że czuje się jakąś wewnętrzną barierę, tylko też dlatego, że się po prostu nie wie co mówić i jak. Zamiast hotelu może być dowolne miejsce, np. jakiś sklep internetowy albo przychodnia lekarska. A co? :) Cokolwiek.
12. Radio
Przez godzinę posłuchaj radia z kraju, którego języka się uczysz. Spróbuj wysłyszeć jak najwięcej nowych wyrazów i wyrażeń i zanotować je. Staraj się oczywiście wysłyszeć również te, które już znasz. Nie panikuj, jeśli niewiele rozumiesz. I tak możesz wyłapać przynajmniej z pięć nowych wyrazów. To zawsze coś. Ale jeśli jesteś już bardziej zaawansowana, to wysłyszysz ich całe mnóstwo.
13. Film dokumentalny
Obejrzyj jakiś film dokumentalny w docelowym języku na interesujący Cię temat. A następnie oczywiście wypisz fajne, interesujące Cię słowa i zwroty. Jeśli nie będą to całe zdania, ułóż je sama. Pamiętaj, aby przez cały czas zachowywać porządek w notatkach.
14. Język obsługi urządzeń
Ustaw Facebooka, przeglądarkę i telefon na język, którego się uczysz.
15. Duolingo
W miarę możliwości ucz się przez Duolingo. Jeśli język nad którym pracujesz, to angielski, to nie masz problemu. Jeśli uczysz sie innego, to korzystając z Duolingo będziesz musiała uczyć się nie przez język polski, ale przez np. angielski lub niemiecki. Jeśli znasz wystarczająco dobrze któryś z tych języków, to masz morze możliwości. Postaraj się pouczyć parę minutek codziennie. Może nie jest to strasznie efektywne zajęcie jeśli chodzi o naukę, bo sama nie mówisz i nie budujesz swoich zdań a jedynie tłumaczysz czyjeś, ale lepszy rydz niż nic :) I fajnie wciąga :)
16. Fiszki
Załóż konto w Memrise, Quizlet albo Fiszkotece lub innej aplikacji obsługującej fiszki i twórz fiszki ze wszystkiego, czego się uczysz nowego podczas tego miesiąca. To zadanie tylko dla tych, którzy z fiszkami pracować lubią.
17. Artykuł z obcej dziedziny
Przeczytaj artykuł nie ze swojej dziedziny zainteresowań lub zawodu. Potrzebujemy różnorodnego słownictwa, więc co byś powiedziała np. na medycynę, budownictwo, czy historię?
18. Gramatyka
Zastanów się z jakiego zakresu gramatyki masz braki. Może to również wyjść na jaw podczas wykonywania zadań Wyzwania Poliglotki, np. podczas opisywania swojego dnia lub budowania zdań. Poszukaj na ten temat informacji w książce do gramatyki, poczytaj wyjaśnienia, porób parę ćwiczeń. Jeśli nie masz książki, wcale nie musisz kupować. W Internecie jest dostępnych więcej informacji, niż w jednej książce. Jednego dnia skup się tylko na jednym zagadnieniu.
19. Zwierzęta i rośliny
Naucz się podstawowych nazw zwierząt i roślin. Opowiadając kiedyś jakiemuś obcokrajowcowi o Polsce, nie chcesz chyba mówić „taki duży biały ptak” kiedy mówisz o bocianie? Nie musisz się bawić w zoologa i uczyć się nazw zwierząt i roślin, których wyglądu nie znasz i o których nigdy nie mówisz po polsku. Ale jeśli mówisz, naucz sie tego.
20. Gry
Zagraj w grę ze słówkami (albo za pomocą aplikacji albo w fizyczną grę) typu scrabble czy wordfeed. To może być trudniejsze, bo musisz mieć kogoś, kto z Tobą zagra.
21. Wymiana językowa
Skorzystaj pierwszy raz (lub kolejny, jeśli już to robisz) z wymiany językowej lub konwersacji online lub w świecie rzeczywistym. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z italki, z którego zawsze korzystam ja. Jeśli chcesz wiedzieć coś więcej na temat tego, jak korzystać z lekcji online, to możesz obejrzeć moje nagranie na ten temat.
22. Na pamięć
Naucz się krótkiego tekstu na pamięć. Postaraj się dowiedzieć jakich teksów uczą się w szkole dzieci z kraju, którego języka się uczysz. Jeśli nie możesz znaleźć takich informacji albo dzieci nie uczą się niczego, możesz nauczyć się czego tylko chcesz. Chociażby tekstu piosenki.
23. Wczesna pobudka
Wstań godzinę wcześniej niż zwykle i zainwestuj ten czas w naukę dowolnym sposobem. Zobaczysz jaka efektywna będziesz w ty czasie. Będziesz szła jak burza :) Tylko zacznij od razu, a nie dopiero po zrobieniu tysiąca innych, odwracających uwagę rzeczy.
24. Dzień bez polskiego
Urządź sobie dzień bez języka polskiego, w miarę możliwości. Najłatwiej w weekend, kiedy nie trzeba mówić po polsku w pracy. Poczytaj książkę, poucz się, obejrzyj film, słuchaj radia, muzyki w tym języku, staraj się nawet myśleć w nim. Na pewno dla osób mających dzieci jest to trudniejsze zadanie.
25. Kultowy film
Obejrzyj kultowy film dla obszaru języka, którego się uczysz. Wybierz film z gatunku, który lubisz najbardziej. Ja na pewno wybiorę komedię.
26. Przysłowia
Naucz się przynajmniej 5 przysłów lub powiedzeń z Twojego języka. Ludzie używają przysłów i powiedzeń naprawdę częściej niż Ci się wydaje. Znajomość ich przybliży Cię do native speakerów i da Ci poczucie większego wtajemniczenia :)
27. Audiobook
W miarę możliwości przesłuchaj audiobooka w Twoim języku. Może to być powieść, albo np. poradnik, które są łatwiejsze do zrozumienia pod względem językowym. Możesz to robić wykonując przy tym inne czynności, które i tak musisz wykonać.
28. Podsumowanie
Zrób podsumowanie tego miesiąca i napisz sobie po polsku 50 zdań zawierających słowa i wyrażenia, których podczas tego miesiąca się nauczyłaś. Wypisz sobie te, które Twoim zdaniem są najważniejsze i najbardziej Ci sie przydadzą.
KALENDARZ DO POBRANIA
W wytrwaniu do końca Wyzwania Poliglotki pomoże Ci kalendarz, który specjalnie na tę okazję przygotowałam. Będziesz w nim zaznaczać dzień po dniu, że wykonałaś na ten dzień swoje zadanie, tak aby nie przerwać łańcuszka. No bo jak będzie wyglądało takie puste miejsce? Wpisz jakie zadanie to było i najlepiej, żebyś prowadziła ten kalendarz od razu w języku, na który poświęcasz cały ten miesiąc. Kalendarz ściągniesz poniżej. Nie zapomnij go wydrukować i mieć zawsze na oku. A na blogu u Kasi TUTAJ możesz doczytać na temat łańcucha produktywności. To właśnie po to jest ten kalendarz.
BANER DO POBRANIA
Jeśli również prowadzisz blog, nieważne jakiego rodzaju, możesz tutaj pobrać baner Wyzwania Poliglotki i umieścić go na swoim blogu.
PODSUMOWANIE
Po zakończeniu Wyzwania, czyli po 25 listopada zamieszczę na YouTube video podsumowujące. Fajnie by było, gdybyś i Ty dała mi znać jak podobało Ci się Wyzwanie i czy przybliżyło Cię do Twoich językowych celów. Które zadania i ile z nich udało Ci się wykonać. Możesz też informować mnie i/lub swoich czytelników/widzów na bieżąco – tak, jak robię to ja. W komentarzach tutaj na blogu oraz na Facebook’u mogłabyś też podrzucić mi link do Twojego bloga, abym mogła zobaczyć Twoje zmagania i pokazać je również innym. A jeśli nie prowadzisz bloga, koniecznie pisz Twoje wrażenia i podsumowanie w komentarzach. Pamiętajcie tylko, żeby komentarzy zawierających linki nie wrzucać na YouTube. Są one automatycznie traktowane jako SPAM i mogą się w ogóle nie pojawić a ja mogę ich przez to nie zauważyć.
TRZYMAM ZA WAS KCIUKI! POWODZENIA!
Wzywanie Poliglotki już się zakończyło. Jednak możesz wziąć w nim udział, kiedy tylko masz ochotę. Następne wspólne wyzwanie będzie już w Maju 2017! Podsumowanie możesz zobaczyć tutaj: Wyzwanie Poliglotki: Podsumowanie i relaks. A tutaj wszystkie nagrania z każdego dnia Wyzwania: Dzień 1, Dzień 2, Dzień 3, Dzień 4, Dzień 5, Dzień 6, Dzień 7, Dzień 8, Dzień 9, Dzień 10, Dzień 11, Dzień 12, Dzień 13, Dzień 14, Dzień 15, Dzień 16, Dzień 17, Dzień 18, Dzień 19, Dzień 20 (tutaj jest kiepski dźwięk, więc cierpliwości!), Dzień 21.