Jak poprawnie literować, jak podawać daty i liczby i jak nie podawać, jak się witać i żegnać. Czyli 4 triki do bardziej udanej oficjalnej komunikacji w języku niemieckim.

Są takie rzeczy, które posuwają naszą komunikację do przodu i to naprawdę znacząco. Jeśli je znamy i stosujemy, to możemy nawet sprawiać wrażenie, że znamy dany język dużo lepiej, niż znamy go naprawdę 🙂 Oto kilka takich trików związanych z językiem niemieckim:

 

1. Literowanie

Literowanie jest bardzo ważne i bardzo często stosowane. Umiejąc bezbłędnie przeliterować trudniejsze wyrazy czujemy się dużo pewniej i również lepiej jesteśmy odbierani. Weźcie pod uwagę, że krajów używających języka niemieckiego są trzy. Istnieją więc 3 oficjalne systemy literowania. A oprócz tego, tak naprawdę każdy literuje jak mu się podoba 🙂 Posiadanie umiejętności literowania i zapisywania go bardzo wiele zmienia w naszej komunikacji. Pomyślcie tylko jaki problem jest z językiem angielskim. Tutaj systemów jest tak wiele, jak wiele jest krajów używających tego języka. A to przecież caaałe mnóstwo.

Jak prowadzić owocną współpracę biznesową z Niemcami

 

2. Liczby

Komunikując się z Niemcami warto mieć jako takie pojęcie o tygodniach w roku kalendarzowym. Jest to bowiem bardzo często przez Niemców używany sposób podawania terminów dostaw itp. Trudno oczywiście pamiętać jaka data odpowiada któremu tygodniowi, ale nie zaszkodzi otworzyć sobie kalendarz 🙂 Z liczbowych fenomenów warto również zapoznać się z popularnym w języku niemieckim nazewnictwem cyfr oznaczających kilkanaście setek i zrezygnować z używania cyfr rzymskich 🙂

 

3. Powitania

Powitania w języku niemieckim są uwarunkowane regionalnie i w zależności od tego, z kim w danej chwili mamy przyjemność, warto się dostosować. Jest to po prostu bardziej pozytywnie odbierane. No i oczywiście nie wypada powiedziec do profesora „ciao, ciao” na pożegnanie. 

 

Więcej na temat tych trików znajdziecie z tym nagraniu:

 

 

 

 

Jeśli podoba Ci się ten post, to zapoznaj się bliżej z moim blogiem TUTAJ. Możesz też zapisać się do STREFY POLIGLOTKI na mój newsletter (poniżej) oraz dołączyć do mnie na Facebooku oraz na Youtube.

 

 

Jeśli chcesz odebrać 10$ na do wykorzystania na lekcje lub konwersacje online, możesz zarejestrować się na italki klikając w obrazek poniżej.

polish polyglot